Σολέ-ΑΕΚ 79-70: «Κάηκε» στο φινάλε, πρώτη ήττα στο BCL

ΑΕΚ: Η «Ένωση» δεν είχε «καθαρό» μυαλό στο φινάλε κόντρα στη Σολέ και γνώρισε την πρώτη της ήττα (79-70) στο Basketball Champions League.

Τη μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρώτη θέση του ομίλου της έχασε η ΑΕΚ, η οποία «πλήρωσε» την έλλειψη συγκέντρωσης στο τελευταίο δίλεπτο. Εκεί, όπου οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-0 «κλείδωσαν» την πρώτη τους νίκη στη regular season, μπαίνοντας έτσι ξανά στη μάχη της πρόκρισης.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν ξεκίνησαν καλά, βρέθηκαν στο -10 αλλά σταδιακά ανέβασαν την απόδοση τους και ανέτρεψαν την κατάσταση. Μάλιστα, στην τρίτη περίοδο έδειξαν ότι μπορούν να ελέγξουν το ματς, μετά το 28' έπαιξαν με τη «φωτιά» και το... πλήρωσαν.

Οι κακές επιλογές και τα εύκολα λάθη επέτρεψαν στη Σολέ να διατηρήσει το προβάδισμα που πήρε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αναγκάζοντας την ΑΕΚ στην πρώτη του φετινή ήττα στο Basketball Champions League.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν χωρίς συγκέντρωση στην επίθεση, ενώ στην άλλη πλευρά του παρκέ αντιμετώπισαν μεγάλο πρόβλημα με το pick n' roll των γηπεδούχων. Γενικότερα, η Σολέ έφτανε με μεγάλη ευκολία στο καλάθι της ελληνικής ομάδας κι είναι χαρακτηριστικό ότι έχασε μόλις ένα σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο (και μάλιστα στην εκπνοή του)! Ξεκίνησε το ματς με 10/10 (9/9διπ., 1/1τρ.) και με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (31-21 στο 13').

Η ΑΕΚ κατάφερε να βγάλει αντίδραση εκμεταλλευόμενη κυρίως την αποτελεσματικότητα του Μορέιρα κοντά στο καλάθι και σταδιακά άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου βελτίωσαν αισθητά και την άμυνα τους και με επιμέρους σκορ 22-9 ανέτρεψαν πλήρως τη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Συγκεκριμένα, με buzzer-beater τρίποντο του Γκίκα, η «Ένωση» πήγε στα αποδυτήρια ούσα μπροστά με 43-40. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, με τον Μορέιρα να κυριαρχεί μέσα στο «ζωγραφιστό» και προηγήθηκαν με 59-51 στο 28'. Το ματς, όμως, είχε πολλές διακυμάνσεις κι ένα δίλεπτο χωρίς την απαιτούμενη συγκέντρωση έφτασε ώστε η Σολέ να επιστρέψει για τα καλά.

Η γαλλική ομάδα «έτρεξε» σερί 11-0 και πέρασε μπροστά με 62-59, μέχρι να της... κόψει τη φόρα το τρίποντο του Λάνγκφορντ, 7'21'' πριν το τέλος του αγώνα. Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν νωρίς στο όριο των φάουλ, αλλά δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να κάνουν μεγάλη ζημιά, ωστόσο κι από την άλλη οι επιλογές από την περιφέρεια δεν είχαν αποτέλεσμα.

Η ΑΕΚ μπήκε στο τελευταίο δίλεπτο ούσα στο -3 (71-68), αλλά δεν είχε «καθαρό» μυαλό στην επίθεση, με αποτελέσματα να σκοράρει δυο βολές όταν τα πάντα είχαν κριθεί. Η Σολέ με σερί 8-0 είχε «καθαρίσει», ξεφεύγοντας με 79-68.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-43, 58-59, 79-70.

Δείτε στο gallery τα στατιστικά των δύο ομάδων...