LigaEndesa: Ματσάρα και… βήμα πρόκρισης η Μπασκόνια! (video)

Η Μπασκόνια έκαμψε την αντίσταση της Μάλαγα στην παράταση κι έκανε καθοριστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της Liga Endesa.

Οι Βάσκοι νίκησαν 87-86 κι ενώ η ομάδα της Ανδαλουσίας έχασε δύο φορές την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο φινάλε. Συγκεκριμένα, μοιραίος την Ουνικάχα ήταν ο Μπουτέιγ, ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει στόχο σε δύο διαδοχικά τρίποντα.

Κάπως έτσι η Μπασκόνια έβγαλε τον αιφνιδιασμό, με τον Πολονάρα να κερδίζει το φάουλ και με 1/2 βολές να δίνει τη νίκη στην ομάδα του, καθώς στο 1.7’’ που απέμενε έπαιξε καλή άμυνα.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Πολονάρα ήταν ο άνθρωπος που έσωσε και στην κανονική περίοδο την ομάδα της Βιτόρια, καθώς πέτυχε το καλάθι με το οποίο έγινε το 76-76, 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στο έξτρα πεντάλεπτο.

Η Μπασκόνια ανέβηκε στο 3-1, την ώρα που η Μάλαγα έπεσε στο 2-2. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο… άχαστος Χένρι, ο οποίος μέτρησε 14 πόντους με 4/4 δίποντα και 2/2 τρίποντα.