Περιστέρι-Ρίγα 91-83: Γιορτή με… δυο στα δυο! (photos)

Το Περιστέρι νίκησε 91-83 τη Ρίγα στην έδρα του, σε ένα ματς – γιορτή που συνδυάστηκε και με τα «γενέθλια» της ομάδας!

Μια ημέρα μετά τη συμπλήρωση 48 χρόνων από την ίδρυσή του, το Περιστέρι έκανε το δυο στα δυο στο Basketball Champions League κι έδειξε πως βαδίζει στον… σωστό δρόμο. Σε ένα ματς «γιορτή» στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», με τον κόσμο να δίνει βροντερό «παρών» και την ΚΑΕ να έχει ετοιμάσει διάφορα happenings (όπως οι τσιρλίντερ αλλά και η μασκότ που έκλεψε την παράσταση), οι γηπεδούχοι έκαναν το χρέος τους κόντρα στους Λετονούς και αποζημίωσαν όσους βρέθηκαν στις κερκίδες. Ανάμεσά τους ήταν και παίκτες της ποδοσφαιρικής ομάδας του Ατρόμητου που είδαν κι αυτοί τον αγώνα.

Το Περιστέρι από την αρχή έδειξε τις διαθέσεις του και πήρε προβάδισμα 21-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου συνέχισαν στο ίδιο… τέμπο και στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο ημίχρονο πήγαν με προβάδισμα +11 στα αποδυτήρια (44-33). Στο τρίτο δεκάλεπτο, κόντρα στη Ρίγα του άλλοτε «πράσινου» Γιάνις Μπλουμς, φάνηκε να υπάρχει μια… μικρή χαλάρωση με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν τη διαφορά σε απόσταση βολής (63-60), ωστόσο, στο φινάλε το Περιστέρι πάτησε το… γκάζι και πήρε νίκη 91-83 μέσα σε αποθέωση!