Eθνική Νέων Ανδρών: Αυτοκτονία και ήττα στην παράταση από Λιθουανία

«Αυτοκτόνησε» η εθνική μπάσκετ νέων ανδρών, η οποία ηττήθηκε από τη Λιθουανία 88-86 στην παράταση (κανονικός αγώνας 67-67) και τερμάτισε δεύτερη στον Δ΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που διεξάγεται στο Τελ Αβίβ.

Η ελληνική ομάδα, που ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση στο τελευταίο πεντάλεπτο και με σερί 9-0 πέρασε μπροστά 67-66, όμως οι Λιθουανοί ισοφάρισαν.

Στην παράταση, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε με εννέα πόντους (82-73) και 86-83 14΄΄ πριν τη λήξη, όμως ένα αντιαθλητικό φάουλ που χρεώθηκε ο Καμπερίδης έδωσε τη δυνατότητα στον Βελίτσκα να μειώσει με βολές, για να έρθει το τρίποντο του Σαργκιούνας, δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος, να δώσει τη νίκη στη Λιθουανία.

Σε συνδυασμό με την ήττα της Σλοβενίας από την Πολωνία (80-77), η εθνική έμεινε δεύτερη στον όμιλο και πλέον την Τετάρτη (17/7) θα αντιμετωπίσει τον τρίτο του Γ΄ ομίλου (μάλλον τη Γερμανία), διεκδικώντας μία θέση στην οκτάδα της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 37-35, 56-56, 67-67 (κ.α.), 88-86 (παρ.)

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα