Ήττα και από την Ρίγα για τον Ολυμπιακό (photos)

Την πέμπτη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον Β' όμιλο της Euroleague Γυναικών, υπέστη ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκες» έπεσαν με το τελικό 70-51 στο ΣΕΦ από την Ρίγα, για την 5η αγωνιστική, με την λετονική ομάδα να βελτιώνει σε 3-2 το ρεκόρ της.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο, βασιζόμενος στις εμπνεύσεις της Τζόνσον, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -3 (31-34). Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκες» είδαν την Αμερικανίδα σέντερ να μένει από δυνάμεις, χάνοντας λύσεις στην επίθεση, η παραγωγικότητα «αναχαιτίστηκε» από την άμυνα της Ρίγα (σ.σ. περιόρισε τον Ολυμπιακό σε 8 πόντους) και μοιραία η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο 30΄ στο -8 (39-47).

Ο επίλογος του αγώνα ανήκε αποκλειστικά στις φιλοξενούμενες, οι οποίες ξέφυγαν με το... καλημέρα με διψήφια διαφορά (39-55) και χωρίς να χαλαρώσουν επιθετικά έφτασαν σε μία άνετη νίκη με το βαρύ +19 (51-70).

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 31-34, 39-47, 51-70

Στην κορυφή της Ευρώπης για 7η φορά ο Λευτέρης Πετρούνιας - Ιστορικό χρυσό στο Ρίμινι
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Με Πετρούσεφ στην 12άδα για το Game 2 οι «ερυθρόλευκοι»