Ρέθυμνο - Απόλλων Πατρών 71-56: Ο νόμος του «Μελίνα Μερκούρη»

Την 7η νίκη του συνολικά και 6η εντός έδρας πανηγύρισε το Ρέθυμνο, επικρατώντας χάρη στην τριπλέτα των Φιτζπάτρικ (21π., 13ρ.), Άρνολντ (17π.) και Τάλτον (16π.) με 71-56 του Απόλλωνα Πατρών, στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», για την 16η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Οι Αχαιοί, με 4 νίκες - 12 ήττες πλέον παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού, 10 αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου. Χίκεϊ (12π.) και Καλινόσκι (11π.) ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας της Πάτρας.

«Μάχη» έγινε στο πρώτο 20αλεπτο στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου. Αρνολντ, Φιτζπάτρικ και Σάφτενααρ μοιράστηκαν τις επιθετικές πρωτοβουλίες των γηπεδούχων μετά το τζάμπολ για το υπέρ τους 13-8. Οι Αχαιοί ισορρόπησαν, με πόντους από Στόκτον, Βεργίνη και Καλινόσκι μειώνοντας σε 14-13 στο 10ο λεπτό. Το τρίποντο του Χίκεϊ μετά από 15 λεπτά έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα, 21-23. Ο ίδιος ισοφάρισε και σε 25-25, μετά το 25-23 από δίποντο του Τάλτον, με τους παίκτες του Σκουρτόπουλου να περνούν ξανά μπροστά, 25-27, χάρη σε λέι απ του Στόκτον, 2.39΄΄ πριν το ημίχρονο. Έκτοτε και μέχρι την ολοκλήρωση του α΄ μέρους, η ομάδα της Πάτρας δεν... ξανακοίταξε πίσω, βρήκε λύσεις από Χίκεϊ, Διαμαντάκο και Ράσελ, για το 27-33 στο 20ο λεπτό.

Το Ρέθυμνο δεν ήταν διατεθειμένο να γνωρίσει μία τρίτη εντός έδρας ήττα: Στην 3η περίοδο, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα μπήκαν αποφασισμένοι και απάντησαν με επιμέρους σκορ 26-11. Ο Φιτζπάτρικ πήρε στους... ώμους του τους Κρήτες, είχε άξιο συμπαραστάτη τον Άρνολντ, ενώ ο Τάλτον «εκτόξευσε» τη διαφορά στους +10, με τρίποντο, 49-39, στο 26ο λεπτό. Η απάντηση των Αχαιών ήταν ένα σερί 5-0, χάρη στο οποίο έγιναν εκ νέου απειλητικοί, 49-44, αλλά Φιτζπάτρικ και Αρνολντ ήταν μία ακόμη φορά παρόντες, όταν τους χρειάστηκε το Ρέθυμνο, 53-44, στην εκπνοή της 3ης περιόδου. Με σοβαρότητα στην 4η περίοδο, το Ρέθυμνο δεν απειλήθηκε ξανά από τους Πατρινούς και έφτασε άνετα στο τελικό, 71-56.

Διαιτητές: Σχινάς-Μπίκας-Παγώνης

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Άρνολντ 17 (2), Φιτζπάτρικ 21 (3), Τάλτον 16 (3), Γιαννόπουλος, Κράβιτς, Κόττας 2, Ράζις, Χριστοδούλου 10, Σάφτενααρ 4, Καμπερίδης 1, Θεοδωρίδης, Τζόζεφ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Χίκεϊ 12 (1), Ράσελ 2, Κουζέλογλου 6, Καλινόσκι 11 (1), Ράινς 6, Στόκτον 9 (1), Βεργίνης 5, Διαμαντάκος 2, Σλαφτσάκης 1, Μπάβτσιτς 2, Τσιάρας

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 27-33, 53-44, 71-56

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ