Ίσα που τα κατάφεραν

Με το ζόρι κέρδισαν οι Φοίνιξ Σανς τους Χόρνετς της Νέας Ορλεάνης.

Οι δυο ομάδες έδειχναν ισοδύναμες στο ξεκίνημα του αγώνα και το ημίχρονο τις βρήκε ισόπαλες με 53-53. Στην τρίτη περίοδο, το Φοίνιξ πίεσε και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 88-80, δείχνοντας ικανό να διατηρήσει τη διαφορά και στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού. Οι Χόρνετς, όμως, πίεσαν και κατάφεραν να φτάσουν τους γηπεδούχους στα τρία καλάθια, λίγο πριν το τέλος. Παρ’ όλα αυτά, ήταν πολύ αργά και, αν και πέτυχαν έξι πόντους, δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν τους γηπεδούχους, οι οποίο και πήραν τελικά τη νίκη.

Φοίνιξ Σανς: Χιλ 16 (2), Φράι 11 (3), Λόπεζ 10, Κάρτερ 12 (1), Νας 10 (1), Γκόρτατ 25, Ντάντλεϊ 9 (1), Γουάρικ 4, Πιέτρους 3 (1), Ντάουντελ 4.

Νιου Ορλήνς Χόρνετς: Αρίθα (2), Γουέστ, Όκαφορ, Μπελινέλλι, Πωλ (2), Σμιθ, Γκρην (1), Άντερσεν

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ