NBA: Ασταμάτητοι οι Μπακς με «διπλό» Γιάννη (photos+video)

Οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν 113-84 τους Μαϊάμι Χιτ, κάνοντας το 3-0 στη σειρά.

Σε τρομερή κατάσταση βρίσκονται οι Μιλγουόκι Μπακς, οι οποίοι βρίσκονται μια νίκη μακριά από τον επόμενο γύρο των playoffs του NBA. Στο Game 3, εκμεταλλεύτηκαν τα κακά ποσοστά ευστοχίας των Μαϊάμι Χιτ και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ, νίκησαν 113-84, κάνοντας το 3-0 στη σειρά.

Τα «ελάφια» μπήκαν από την αρχή με όρεξη για την τρίτη νίκη κόντρα στους Χιτ και πήραν το προβάδισμα. Η πρώτη περίοδος έληξε 26-14 υπέρ τους, ενώ στη συνέχεια δεν πτοήθηκαν ούτε από την αποχώρηση του Ντι Βιτσέντζο, λόγω τραυματισμού. Ο Μπάτλερ πάλευε μόνος του για το Μαϊάμι, αλλά με καλή άμυνα οι Μπακς πήγαν στα αποδυτήρια με 49-36.

Οι Χιτ επιχείρησαν να ροκανίσουν τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν τα κατάφεραν και οι Φορμπς και Χόλιντεϊ εκτόξευσαν τη διαφορά στο 86-60 στο τρίτο δωδεκάλεπτο. Η τελευταία περίοδος είχε… διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη διαφορά να φτάνει και στους 32, με το τελικό 113-84 να δίνει άνετα τη νίκη στους Μπακς για το 3-0.

Έξι παίκτες των Μπακς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σταματά στους 17 πόντους (6/12 σουτ, 0/2 τρίποντα, 5/7 βολές) και να μαζεύει 17 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε 5 ασίστ και έκανε ένα κλέψιμο. Πρώτος σκόρερ των «ελαφιών» ήταν ο Κρις Μίντλετον με 22 πόντους (8/16 σουτ, 3/9 τρίποντα, 3/3 βολές), με τον Τζρου Χόλιντεϊ να έχει 19 πόντους (7/10 σουτ, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές) και 12 ασίστ.

Με τα τραγικά 32/85 σουτ και 9/32 τρίποντα, οι Χιτ δεν είχαν πολλές ελπίδες, ενώ ο Τζίμι Μπάτλερ πέτυχε 19 πόντους (7/17 σουτ, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές).

Βίρτους Μπολόνια - Παναθηναϊκός AKTOR: Οι Ιταλοί ακύρωσαν εισιτήρια Ελλήνων λίγο πριν το τζάμπολ!
Βύρωνας: Talk of the town η Μαρίνα Σάττι σε κατάστημα ΟΠΑΠ
Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ: Ετοιμοπόλεμοι οι «πράσινοι» διεθνείς, αποφόρτιση ο Σπόραρ - Εκτός ο Μπάμπα
ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Μπήκε στις προπονήσεις ο Κάλενς ενόψει ντέρμπι