Σακραμέντο Κινγκς: Κρατήθηκαν στο Σάρλοτ (video)

Τη 14η διαδοχική ήττα στο «Times Warner Cable Arena» γνώρισαν οι Σάρλοτ Μπόμπκατς, καθώς χαράμισαν τρεις από τις τέσσερις τελευταίες επιθέσεις τους στο 97-93 από τους Σακραμέντο Κινγκς.

Οι «βασιλιάδες» έφτασαν στο +10 και έκλεισαν το ημίχρονο στο 51-46, αλλά στο δεύτερο το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς, μέχρι που ο Ταϊρίκ Έβανς σημείωσε το νικητήριο, όπως αποδείχθηκε, καλάθι, 1:19 πριν από τη λήξη. Ακολούθησαν τρεις βολές του Αϊσάια Τόμας στα τελευταία 18.4 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, τα οποία «σφράγισαν» την τρίτη νίκη των Κινγκς σε τέσσερα ματς και την άνοδο στο 16-25.

Ξεχώρισε ο παγκίτης Μάρκους Θόρντον με 18 πόντους, ενώ ο Ντε Μάρκους Κάζινς είχε 17 συν 10 ριμπάουντ. Από την πλευρά τους, οι Έβανς και Τόμας πρόσφεραν 16 και 15 πόντους, αντίστοιχα. Ακολούθησε ο Τζέιμς Τζόνσον με 9 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Πρέπει να σημειωθεί επίσης πως ο Τζίμερ Φρεντέτ έμεινε εκτός rotation για χάρη του Άαρον Μπρουκς, που τελείωσε με 2 πόντους (0/4 σουτ) σε 17:56.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Μάικλ Τζόρνταν έμεινε χωρίς εντός έδρας νίκη από τις… 21 Νοεμβρίου και έπεσε στο 10-30, καθώς δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει τον… ορεξάτο Έβανς στα κρίσιμα λεπτά. Πάντως ο Ραμόν Σέσιονς πέτυχε 16 πόντους όντας αναπληρωματικός και ο Τζέραλντ Χέντερσον 15, αν και η συμμετοχή εγκρίθηκε την ύστατη ώρα. Ακολούθησε ο Κέμπα Ουόλκερ με 14 πόντους και 10 ασίστ, ενώ οι Μπεν Γκόρντον και Χακίμ Ουαρίκ «έγραψαν» από 12.

Ολυμπιακοί Αγώνες: Στη Χαλκίδα η Εθνική για το βασικό στάδιο προετοιμασίας
Live Euro 2024: Σερβία - Αγγλία
Euro 2024: Αγρια επεισόδια στη Γερμανία πριν το Αγγλία - Σερβία
Euro 2024, Σλοβενία - Δανία 1-1: Σπόραρ και Τσέριν σταμάτησαν τον Έρικσεν