Euroleague, Ζαλγκίρις-Ολυμπιακός 76-95: «Διπλό» εξάδας και ζωντανός για πλεονέκτημα

Euroleague: Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 96-75 και ανέβηκε στις 16 νίκες – Κορυφαίοι οι Ουόκαπ και ΜακΚίσικ.

Σημαντική νίκη πήρε ο Ολυμπιακός στην έδρα της Ζαλγκίρις, για την 27η αγωνιστική της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με το ευρύ 96-75 και έτσι ανέβηκαν στις 16 νίκες. Αποτέλεσμα που τους δίνει αέρα 2 νικών από την 7η θέση, οπότε μοιάζει να «κλειδώνει» η εξάδα για τους Πειραιώτες και έχουν το βλέμμα στο πλεονέκτημα.

Κορυφαίοι για την Ελληνική ομάδα, ήταν ο Ουόκαπ με 22 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και 7 ασίστ, ο ΜακΚίσικ με 20 πόντους και ο Πίτερς με 16 πόντους. Για τους ηττημένους που φάνηκαν επηρεασμένοι απ’ τη διακοπή, «πάλεψαν» ο Έβανς με 18 και ο Σμιτς με 17.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί ένα μικρό σχετικά προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Η Ζαλγκίρις είχε κακές αποφάσεις στην επίθεση και δεν έβγαλε τη συνηθισμένη σκληράδα στην άμυνά της, κάτι που έκαναν οι «ερυθρόλευκοι». Το τέλος του εικοσαλέπτου βρήκε την ομάδα του Μπαρτζώκα με προβάδισμα 2 πόντων (39-41).

Το καθοριστικό σημείο στο ματς ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πήρε διψήφια διαφορά, φτάνοντας μέχρι το +15 (49-64). Στο γήπεδο υπήρχαν αποδοκιμασίες για αποφάσεις των διαιτητών, ενώ κι ο Τρινκέρι δέχτηκε τεχνική ποινή. Με σκορ 17-28 στην περίοδο, ο Ολυμπιακός είχε στο 30’ προβάδισμα δεκατριών πόντων (56-69).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έχοντας ουσιαστικά «καθαρίσει» με την υπόθεση νίκη καθώς η Ζαλγκίρις ήταν νωχελική για να απειλήσει, μοιάζοντας να μην έχει τη συνηθισμένη ενέργεια, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +21 (61-82) και το παιχνίδι ήταν τυπική διαδικασία μέχρι να ολοκληρωθεί με 76-95.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 39-41, 56-69, 76-95

ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 30 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα
Σοκ στο ελληνικό βόλει: Η Πέννυ Ρόγκα ανακοίνωσε ότι έχει καρκίνο
ΑΕΚ: Πάνω 3.000 επισκέπτες την πρώτη εβδομάδα στο Μουσείο Ιστορίας