Euroleague: Πρώτη νίκη για Ζαλγκίρις με μοιραίο Μίλος Τεόντοσιτς
Twitter / bczalgiris

Η Ζαλγκίρις επικράτησε 68-65 στο Κάουνας της Βίρτους Μπολόνια.

Την πρώτη της επικράτηση φέτος στη Euroleague πανηγύρισε η Ζαλγκίρις, καθώς νίκησε 68-65 στο Κάουνας τη Βίρτους Μπολόνια, μετά από ένα φινάλε θρίλερ.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από μια βαθιά συγκινητική στιγμή, καθώς αποσύρθηκε η φανέλα του Παούλιους Γιανκούνας στο ημίχρονο.

Η Μπολόνια ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο ματς, και πήρε νωρίς προβάδισμα 2-11 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 9-19, με τον Μίκι να μετρά ήδη 7 πόντους. Ο Γουίμς στη συνέχεια πέτυχε 10 πόντους και η Βίρτους έφτασε να προηγείται 22-33, αλλά μέχρι το ημίχρονο οι Μπραζντέικις και Ουλάνοβας ροκάνισαν τη διαφορά για το 31-38 του ημιχρόνου.

Με την αύρα του Γιανκούνας, οι Λιθουανοί ισοφάρισαν και έκαναν το 42-41, δείχνοντας πως δεν θα παραδοθούν. Με τον Τεόντοσιτς να δείχνει την ποιότητά του, το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 52-53 για τους Ιταλούς.

Η Βίρτους δεν έβρισκε στόχο από τα 6,75μ. με 3/20, ενώ η Ζαλγκίρις παρέμενε κοντά στο σκορ. Στο τελευταίο λεπτό, ο Τεόντοσιτς είχε δυο κακές επιλογές, με τον Μπραζντέικις να δίνει το προβάδισμα και τελικά τη νίκη στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 31-38, 52-53, 68-65.

Eurojackpot: Αντίστροφη μέτρηση για την κλήρωση των 63 εκατ. ευρώ
Στις 6 Ιουνίου η ψηφοφορία για κατάργηση του VAR!
Ρεπόρτερ της ΕΡΤ κατά Τερίμ: «Το είχα πει ότι δεν θα πήγαινε καλά η ομάδα»
Παναθηναϊκός: Και επίσημα παρελθόν ο Φατίχ Τερίμ - Το «αντίο» του Τούρκου