Φενέρμπαχτσε-Άλμπα Βερολίνου 57-66: Διπλό στην Πόλη και ελπίδα για τα playoffs

Σημαντική νίκη μέσα στην Κωνσταντινούπολη πέτυχε η Άλμπα Βερολίνου επικρατώντας της Φενέρ με 57-66, για να έρθει ένα βήμα πιο κοντά στην «8άδα» της διοργάνωσης

Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Βερολίνου! Επικράτησε της Φενέρμπαχτσε μέσα στην Κωνσταντινούπολη και βλέπει οκτάδα με σκορ 57-66!

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τζαλίν Σμιθ με 14 πόντους, 4/9 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 τάπα. Ο Ζούσμαν σκόραρε περισσότερο (20π.), όμως τα τρίποντα του Σμιθ στο φινάλε ήταν καθοριστικά για την εξασφάλιση του ροζ φύλλο της Άλμπα.

Οι Γερμανοί είναι πλέον στο 14-11 και ελπίζουν σε μία θέση στα playoffs. Από την άλλη, η Φενέρ υποχώρησε κι άλλο με ρεκόρ 9-16.

Ο αγώνας

Πιερ, Μαχμούτογλου και Βέσελι μπήκαν μπροστά για την Φενέρ, η οποία με μεγαλύτερη ενέργεια στο πρώτο μέρος, πέτυχε εύκολα το 16-7. Ωστόσο, ο Ζούσμαν ανέλαβε δράση για τους φιλοξενούμενους και με ένα σερί τριπόντων «έσβησε» το όποιο προβάδισμα των Τούρκων για το 16-19 στο 10'.

Στο δέυτερο δεκάλεπτο η Φενέρ κατέρρευσε αμυντικά και δέχτηκε 14 πόντους, για να σκοράρει μόλις έναν και το 20-24. Η Άλμπα συνέχισε να ανεβάζει ρυθμούς για το 23-37 λίγο πριν το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Γκονζάλες δε δυσκολεύτηκε να διατηρήσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Ο Μαχμούτογλου μείωσε σε 36-44, 28' αλλά η Άλμπα είχε ήδη βάλει πλωρή για το μεγάλο διπλό στην Πόλη (38-48, 30'). Σμιθ και Μαχμούτογλου «βομβάρδισαν» πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. στο τέταρτο δεκάλεπτο για το 47-54 στο 32'. Μέχρι έκει όμως άντεξε η αντίσταση της Φενέρ, αφού οι χαριστικές... βολές των Λο και Σμιθ έγραψαν το τελικό 57-66, για να πανηγυρίσουν την 14η νίκη τους στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 27-37, 38-48, 57-66

Πανζουρλισμός στα αποδυτήρια – Συνθήματα από παίκτες και Αταμάν!
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Γιαννακόπουλος ανακοίνωσε τον Ναν
Champions League: Η Μπορούσια Ντόρτμουντ… ξέρανε την Παρί και πάει τελικό!