Μακάμπι Τελ Αβίβ- Αναντολού Εφές 66-90: Προκαλεί τρόμο, με Λάρκιν-Μίτσιτς!

Η Αναντολού Εφές διέλυσε (90-66) και την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ με το κορυφαίο δίδυμο γκαρντ στην Euroleague τους Λάρκιν και Μίτσιτς να κάνουν άλλη μια σπουδαία εμφάνιση

Ισοπεδωτική ήταν η Αναντολού Εφές καθώς πέρασε σαν… σίφουνας από το Τελ Αβίβ διαλύοντας (90-66) την Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Το απίστευτο δίδυμο των Σέιν Λάρκιν και Βασίλιε Μίτσιτς καθόρισε με την απόδοση του την εξέλιξη του ματς, καθώς αμφότεροι σημείωσαν από 15 πόντους, ενώ ήταν άριστοι δημιουργοί και επέδρασαν με τρόπο καταλυτικό σε άλλο ένα ματς της ομάδας τους.

Η Μακάμπι άντεξε ένα 10λεπτο (17-22), καθώς ο Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν πολύ άστοχος (είχε 15 πόντους με 5/13 σουτ εντός παιδιάς) και η βοήθεια του Άντε Ζίζιτς (14 πόντους, 6 ριμπάουντ) δεν έφτανε για να μείνουν οι γηπεδούχοι μέσα στο ματς.

Στο ημίχρονο οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν πήραν μια διαφορά 16 πόντων (31-47, στο 20’) που την διατήρησαν ως το τέλος, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο παρατηρήθηκε περαιτέρω διεύρυνση του σκορ (47-71 στο 30’).

Ενώ, η τελευταία περίοδος του αγώνα είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού η Αναντολού Εφές με την απόδοση της προκαλεί… τρόμο στους αντιπάλους της.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Βουκλίσκι, Νέντοβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 31-47, 47-71, 66-90.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 7 (1/2 τριπ., 1 ριμπ., 3 ασίστ, 1 κλεψ.), Ουίλμπεκιν 15 (3/9 τριπ., 5 ριμπ., 2 ασίστ, 1 κλεψ.), Τζόουνς 3 (1/3 τριπ., 4 ασίστ), Καλοιάρο, Χάντερ 4 (3 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλεψ.), Κοέν, Κάσπι Ντόρσει 10 (2/6 τριπ., 2 ριμπ.), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ 2, Μπέντερ 6 (4 ριμπ., 2 ασίστ), Ζίζιτς 14 (6 ριμπ., 1 ασίστ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 15 (5/9 τριπ., 4 ριμπ., 3 ασίστ, 1 κλεψ.), Μπομπουά 6 (2/4 τριπ., 3 ριμπ., 2 ασίστ), Σίνγκλετον 7 (1/2 τριπ., 6 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλεψ.), Μπάλμπαι 2, Μούσα, Σανλί 8 (1/1 τριπ.), Μόερμαν 4 (6 ριμπ., 3 ασίστ, 1 κλεψ.),Πλέις 10 (1/1 τριπ., 3 ριμπ., 1 ασίστ), Μίτσιτς 15 (2/4 τριπ., 4 ασίστ, 1 κλεψ.), Άντερσον 8 (4 ριμπ., 2 ασίστ, 1 κλεψ.), Ντάνστον 5 (6 ριμπ.), Σιμόν 10 (1 ριμπ., 6 ασίστ).