Μπαρτζώκας: «Κλειδί η άμυνα του Τζένκινς στον Σβεντ, πολύ σημαντική νίκη»

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Γιώργος Μπαρτζώκας στάθηκε στα «κλειδιά» που έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του κόντρα στην Χίμκι

Αναλυτικά όσα ανέφερε μετά το τέλος του αγώνα ο Έλληνας τεχνικός: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Είμαστε κοντά στο τέλος του πρώτου γύρου της Ευρωλίγκας και στο διάστημα αυτό είχαμε αρκετά σκαμπανεβάσματα. Έχουμε ένα ακόμη παιχνίδι να δώσουμε κόντρα στην Βιλερμπάν εκτός έδρας.

Οπότε για εμάς ήταν πολύ σημαντικό να κλείσουμε τη χρονιά με μια εκτός έδρας νίκη επί της Χίμκι. Όλοι ξέρουν πόσο σεβασμό τρέφω για αυτή την ομάδα, όπως και για όλο τον οργανισμό, τους φιλάθλους και τους παίκτες. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, ήταν μια καλή νίκη. Όσον αφορά στο κλειδί της νίκης, θεωρώ πως ήταν η αμυντική μας προσπάθεια στην 3η περίοδο, καθώς και η άμυνα του Τζένκινς για 23-24 λεπτά πάνω στον Σβεντ.

Γιατί όσο ο Τζένκινς δεν βρισκόταν στο παρκέ ο Σβεντ έδειξε το καταπληκτικό του ταλέντο. Ο Τζένκινς ήταν το κλειδί, όμως, ήταν μια ομαδική προσπάθεια και θέλω δώσω τα εύσημα σε όλους».

Μεταγραφές, Ρεάλ Μαδρίτης: Ζήτησε Φρίμπονγκ ο Αντσελότι
ΑΕΚ – Άρης: Το εντυπωσιακό κορεό για τα 100 χρόνια κι η οικογενειακή ατμόσφαιρα στο φινάλε (video)
Πινγκ Πονγκ: Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επιστημονική ημερίδα της Τ.Ε. ΕΦΟΕπΑ στην Πάτρα
Αθλητισμός: Ξεκίνησαν οι εγγραφές των ερασιτεχνικών σωματείων στο νέο περιβάλλον του e-kouros