Μακάμπι-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 89-81: Τη «σκότωσε» ο Νέντοβιτς, τον κέρδισε ο Ουίλμπεκιν

Μακάμπι-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έκανε το παιχνίδι της ζωής του, πετυχαίνοντας 39 πόντους, αλλά οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να φύγουν νικητές από το Ισράηλ γνωρίζοντας την ήττα με 89-81.

Αποστολή, Τελ Αβίβ: Δημήτρης Κοντός

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κάνει το κόλπο γκρόσο στο Τελ Αβίβ και να «κλέψει» την νίκη από τη Μακάμπι. Όμως, η συγκλονιστική εμφάνιση του Νεμάνια Νέντοβιτς δεν ήταν αρκετή. Ο Σέρβος παίκτης τελείωσε τον αγώνα, «σπάζοντας» όλα τα ρεκόρ. Ο «Νέντο» είχε 39 πόντους με 7/9 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος σε 29:34 λεπτά συμμετοχής (45 ranking). Την ίδια ώρα όμως η Μακάμπι είχε απάντηση στον «βομβαρδισμό» του Σέρβου, μιας και ο Σκότι Ουίλμπεκιν (ειδικά στην τέταρτη περίοδο) ήταν ο παίκτης που με του2ς 22 πόντους που πέτυχε κράτησε όρθια την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.
Το κακό πρώτο ημίχρονο φάνηκε από το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό με τους «πράσινους» να παίζουν συγκεντρωμένα στην άμυνα, αλλά στην επίθεση να είναι ιδιαίτερα άστοχοι. Όπως και η Μακάμπι. Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης το σκορ ήταν 6-4 με τις δύο ομάδες να τα έχουν… σπάσει. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, βρήκαν ρυθμό , «ζεστάθηκαν» και εκμεταλλευόμενοι τις πολύ κακές επιστροφές των «πράσινων» βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό. Με γκολ-φάουλ του Οθέλο Χάντερ η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους, 19-9 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Νέντοβιτς για το 21-12.

Συνεχόμενα «πράσινα» λάθη

Το δεκάλεπτο τελείωσε με τρίποντου του Νέντοβιτς και έτσι ακριβώς ξεκίνησε το δεύτερο. Το σκορ έγινε 21-15, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν σε κακό βράδυ και δεν μπορούσε να λειτουργήσει ομαδικά για να βρει λύσεις. Ο Κάσπι δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην άμυνα του «τριφυλλιού» και με σερί 6-0 η Μακάμπι έφτασε στο +12, 27-15. Ο Νέντοβιτς «χτύπησε» και πάλι από τα 6,75 αλλά οι γηπεδούχοι έπαιρναν το μάξιμουμ από τα λάθη των παικτών του «τριφυλλιού». Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου η διαφορά έφτασε και τους 16 πόντους, 35-19, αλλά εκεί το πήρε πάνω του ο Νέντοβιτς και με προσωπικές ενέργειες έριξε την διαφορά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 41-30.

«Ξύπνησε» ο Νέντοβιτς

Και στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν απέφυγε τα λάθη. Εκεί που θα μπορούσε να αλλάξει την ρολή του παιχνιδιού, οι «πράσινοι» είχαν άσχημα τελειώματα και οι γηπεδούχοι «χτυπούσαν» στον αιφνιδιασμό. Ο Νέντοβιτς όμως ήταν ο παίκτης που τον κρατούσε «ζωντανό» και με τρίποντο πάνω στον Χάντερ, έκανε το 50-41, έπειτα από 5 λεπτά παιχνιδιού. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε αρκετά λάθη (11 η Μακάμπι στο τέλος της τρίτης περιόδου, 10 ο Παναθηναϊκός) αλλά η διαφορά ήταν ότι οι γηπεδούχοι τα εκμεταλλευόντουσαν. Η άμυνα του Παναθηναϊκού όσο περνούσε η ώρα ήταν πιο σωστή με τους «πράσινους» να μειώνουν σε 50-46 με τον Βόβορα να παίζει με 3 περιφερειακούς και τελικά να «κλείνει» το δεκάλεπτο στο -7, 59-52.

Σόου «Νέντο», απαντήσεις από Ουίλμπεκιν

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο… αποφασισμένος από ποτέ. Σε σχέση με την υπόλοιπη βραδιά. Με τον Νέντοβιτς να συνεχίζει να πετάει.. φωτιά στην επίθεση και στην άμυνα να οι «πράσινοι» να δείχνουν σημάδια βελτίωσης, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 65-61 και 67-63. Ο Μπέντερ, όμως, με τρίποντο 6 λεπτά πριν το τέλος η διαφορά πήγε και πάλι στους 7 πόντους, 70-63. Ο Νέντοβιτς έδινε το σόου της ζωής του κάνοντας ότι ήθελε την άμυνα της Μακάμπι. Μάλιστα, 4 λεπτά πριν το τέλος ο Σέρβος πέτυχε το 7ο τρίποντό του (σε 11 προσπάθειες) και με τον 35ο πόντο του, μείωσε σε 75-73. Την ίδια ώρα στην άμυνα του Παναθηναϊκού ο Ουίλμπεκιν δημιουργούσε θέματα, απαντώντας σε κάθε καλάθι του Σέρβου, διατηρώντας προβάδισμα 6 πόντων, 79-73, για την ομάδα του. Ο Αμερικανός ήταν το αντίπαλο δέος του Σέρβου και από τη στιγμή που συνδέθηκε με το καλάθι του Παναθηναϊκού «οδήγησε» την ομάδα του στη νίκη με 89-81.

Δεκάλεπτα: 21-12, 41-30, 59-52, 89-81