Αναντολού Εφές-Μπασκόνια 59-77: Σαρωτική υπεροχή με Πίτερς

Η Μπασκόνια πέρασε σαν… σίφουνας από την Κωνσταντινούπολη διαλύοντας (77-59) την Αναντολού Εφές που είχε σε τραγική βραδιά τον Λάρκιν (είχε 2/11 σουτ!)

Με εκπληκτική άμυνα και επιθετικό πλουραλισμό η Μπασκόνια έκανε… πάρτι στην Κωνσταντινούπολη διαλύοντας (77-59) τη Αναντολού Εφές, που είχε σε τραγική βραδιά τον Σέιν Λάρκιν, ο οποίος έμεινε στους 8 πόντους με 2/11 σουτ εντός παιδιάς!

Ουσιαστικά μόνο στο πρώτο 10λεπτο οι Τούρκοι ήταν μπροστά στο σκορ (20-17 στο 10΄) αλλά στην συνέχεια οι λύσεις των Βάσκων με τους Χένρι, Πίτερς, Πολονάρα και Φολ επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάρουν τον έλεγχο (37-42 στο 20’).

Η εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο μέρος από τους Βάσκους υποχρέωσε την Τουρκική ομάδα να σημειώσει μόλις 22 πόντους και τον Λάρκιν να τελειώσει με 2/11 σουτ εντός παιδιάς, ενώ ο Βασίλιε Μίσιτς είχε 4 πόντους με 2/5 σουτ.

Το +13 (50-63) στο τέλος του τρίτου 10λεπτου ήταν προϊόν της «φτωχής» συγκομιδής της Εφές η οποία είχε 13 πόντους και στην τελευταία περίοδο έμεινε στους 9 πόντους! Έτσι εξηγείται και η μεγάλη διαφορά που πήρε η Μπασκόνια στο φινάλε της αναμέτρησης…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Γιόβτσιτς, Πέτεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 37-42, 50-63, 59-77.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 8 (2/6 τριπ., 4 ριμπ., 5 ασίστ, 3 κλεψ.), Μπομπουά 4, Σίνγκλετον 5 (1/4 τριπ.), Μπαλμπάι 5 (1/1 τριπ.), Γκάζι 2, Σανλί 7 (1/1 τριπ.), Μόερμαν 7 (1/4 τριπ., 5 ριμπ.), Τουντσέρ 3 (1/2 τριπ.), Μίσιτς 4, Άντερσον 4, Ντάνστον 5, Σιμόν 5 (1/4 τριπ.).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Ρέστε, Τζεκίρι 8 (8 ριμπ.), Χένρι 11 (1/3 τριπ., 1 ριμπ., 5 ασίστ, 4 κλεψ.), Σεντεκέρκις 4 (7 ριμπ.), Φολ 12 (4 ριμπ.), Πίτερς 18 (4/7 τριπ., 7 ριμπ., 3 ασίστ), Ντράγκιτς 4, Γκιεντράιτις 7 (1/4 τριπ., 4 ριμπ., 6 ασίστ), Πολονάρα 12 (3/3 τριπ., 6 ριμπ.), Κούρουτς 1.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ