Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 88-79: Έχασε την ευκαιρία… (video+photos)

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν εξαιρετικός για 30 λεπτά στην επίθεση, είχε βάλει στα… σχοινιά τη Μακάμπι αλλά το άλυτο πρόβλημα των ριμπάουντ και η «αφλογιστία» στο τελευταίο δεκάλεπτο κόστισαν ένα σπουδαίο διπλό.

Με ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο, αλλά πολύ κακό δεύτερο, και με μισό… τρίτο, ο Παναθηναϊκός ήταν αδύνατο να νικήσει την απίστευτα φορμαρισμένη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ. Παρά τις απουσίες που είχαν οι Ισραηλινοί, δεν παύουν να είναι μια από τις καλύτερες ομάδες της Euroleague τη φετινή σεζόν κι όταν βρήκαν επιθετικό ρυθμό το απέδειξαν. Το τελικό 88-79 αφήνει πικρή γεύση στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο οποίος έδειξε πως θα μπορούσε να έχε πάρει τη νίκη και να είναι σε πολύ πλεονεκτική θέση για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι», ωστόσο, πλήρωσαν για ακόμα μια φορά την αδυναμία τους στο ριμπάουντ αλλά κα την κακή βραδιά του Καλάθη που έφερε επιθετικό «μπλακ-άουτ» στο τελευταίο δεκάλεπτο. Εκεί, άλλωστε, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ η Μακάμπι (5’40’’ πριν το τέλος), με τους «πράσινους» στα τελευταία 4’20’’ να σκοράρουν μόλις δυο πόντους και μοιραία να μην μπορούν να ακολουθήσουν. Με τη νίκη αυτή η Μακάμπι ανέβηκε στο 11-4, ενώ ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 9-6.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε το τέλειο πλάνο στο ξεκίνημα του παιχνιδιού στο Τελ Αβίβ. Οι «πράσινοι» έκαναν δύσκολη τη ζωή των γκαρντ της ομάδας του Σφαιρόπουλου, βοήθησε σε αυτό και η αστοχία της Μακάμπι, την ώρα που στην άλλη πλευρά του παρκέ οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο εκτελούσαν τέλεια το επιθετικό σχέδιο. Οι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικοί και κατάφεραν να προηγηθούν 29-13 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Στο ξεκίνημα της δεύτερης η διαφορά εκτινάχθηκε στη μέγιστη τιμή της (+18, 31-13) υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, όμως, το πρόβλημα άρχισε να ξεκινάει από τη στιγμή που το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να πάρει τα ριμπάουντ και η Μακάμπι βρήκε δεύτερες ευκαιρίες. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου βρήκαν εύκολους πόντους και κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά, όμως, ο Παναθηναϊκός είχε απαντήσεις με Παπαπέτρου και Τόμας. Έτσι, μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμά του και να πάει στα αποδυτήρια με +3 (43-46).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός εμφάνισε ξανά τον καλό του εαυτό. Αύξησε και πάλι τη διαφορά του, εξακολουθούσε όμως να έχει πρόβλημα στη ρακέτα. Ο Μήτογλου έδωσε βοήθειες στο ριμπάουντ, Τόμας και Παπαπέτρου συνέχισαν να… τραβάνε το κάρο στην επίθεση και το «τριφύλλι» έφτασε και πάλι να προηγηθεί με +9 (45-54), ωστόσο, δεν είχε διάρκεια. Παρότι μπήκε προβάδισμα (69-65) στην τελευταία περίοδο, οι «παθογένειες» που εμφανίζει κατά καιρούς στο παρκέ δεν του επέτρεψαν να πάρει τη μεγάλη νίκη. Τα γκαρντ της Μακάμπι, ιδίως ο Ντόρσεϊ, είχαν βρει ρυθμό κι έκαναν μεγάλη «ζημιά» με την «αιμορραγία» στο ριμπάουντ να συνεχίζεται. Το προβάδισμα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ διατηρήθηκε μέχρι και 7’36’’ πριν το τέλος, (71-71). Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τα τρίποντα τον Τζόνσον και Τόμας, αλλά από τη στιγμή που έφτασε στους 77 πόντους… έριξε ασφάλειες επιθετικά. Η Μακάμπι πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 5’40’’ πριν το τέλος (79-77) και με το επί μέρους 23-10 του τελευταίου δεκαλέπτου έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη.