Μπαρτσελόνα-Αναντολού Εφές 68-102: Ο Λάρκιν «ντύθηκε» Τζόρνταν και… σκόρπισε τους «μπλαουγκράνα»!

Ο Σέιν Λάρκιν έκανε διαστημική εμφάνιση κι η Αναντολού Εφές έκανε εντυπωσιακό πέρασμα (102-68) από τη Βαρκελώνη, κάνοντας το 2-1 στη σειρά με την Μπαρτσελόνα!

Ο Αμερικανός γκαρντ βλέπει… Μπαρτσα και αφηνιάζει! Μετά τους 37 πόντους που είχε σημείωσε στο ματς της regular season στην Πόλη, έκανε άλλη μια… εξωπραγματική εμφάνιση! Συγκεκριμένα, σκόραρε 30 πόντους με 5/5 δίποντα και 6/7 τρίποντα σε 23’43’’, οδηγώντας την Εφές στο 2-1 και την ανάκτηση του πλεονεκτήματος της έδρας στη σειρά των playoffs της Euroleague.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι δεν σκόραρε καθόλου στην τέταρτη περίοδο, όπου έπαιξε λίγο, καθώς είχε κάνει τη δουλειά του στα τρία πρώτα δεκάλεπτα! Άλλωστε, ήταν αυτός που ηγήθηκε του 17-0 που «έτρεξαν» οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν (από 26’ ως 29’), μετατρέποντας το 56-64 σε 56-81!

Η τουρκική ομάδα θα έχει το πρώτο… match ball για την πρόκριση στο Final 4 της Βιτόρια το βράδυ της Παρασκευής στο Game 4 της σειράς που θα γίνει και πάλι στο «Παλάου Μπλαουγκράνα». Η Μπαρτσελόνα από την πλευρά της θέλει τη νίκη για να στείλει ξανά τη σειρά στην Πόλη και να τα παίξει όλα για όλα στο Game 5.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με τελείως διαφορετική λογική και στο Game 3! Η Μπάρτσα προσπάθησε να «χτυπήσει» κοντά στο καλάθι, την ώρα που η Εφές θέλησε να δημιουργήσει ρήγματα με μπασίματα, βρίσκοντας παράλληλα ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στην πρώτη περίοδο μόλις ένα σουτ από αυτά που επιχείρησαν οι «μπλαουγκράνα» προήλθε έξω από το «ζωγραφιστό». Βέβαια, το παιχνίδι των φιλοξενούμενων είχε μεγαλύτερο αποτέλεσμα, γιατί πολύ απλά οι παίκτες του Αταμάν έβλεπαν στο καλάθι σαν βαρέλι στο πρώτο ημίχρονο!

Συγκεκριμένα, μέτρησαν 20/30 σουτ και βρέθηκαν ακόμα και στο +14 (46-32 στο 18’), μολονότι στη δεύτερη περίοδο ο Χάνγκα πήγε να αλλάξει το μομέντουμ, σκοράροντας 8 πόντους με 4/4 σουτ!

Το 66.7% με το οποίο σούταρε η τουρκική ομάδα στις δύο πρώτες περιόδους ήταν το καλύτερο της τη φετινή σεζόν! Κάπως έτσι σκόραρε 52 πόντους στη δεύτερη καλύτερη άμυνα της Euroleague, η οποία δέχεται 76.2 πόντους ανά αγώνα!

Η Μπαρτσελόνα δεν σούταρε πολλά τρίποντα αλλά είχε καλό ποσοστό και με δύο μαζεμένα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, έφτασε τα 5/11. Αυτό τη βοήθησε να κάνει σερί 8-0 και να πλησιάσει στο -7 (47-52 στο 22’), αλλά ο ασταμάτητος Λάρκιν της… έκοψε τη φόρα με δύο σερί τρίποντα! Ο Αμερικανός γκαρντ είχε σημειώσει 18 πόντους ως το 25ο λεπτό, χωρίς να χάσει σουτ (3/3διπ., 4/4τρ.)!

Η Εφές μπόρεσε να παγιώσει μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους, καθώς οι παίκτες του Πέσιτς έβρισκαν μεν λύσεις στην επίθεση αλλά αδυνατούσαν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους στην άλλη άκρη του παρκέ. Ειδικά, ο Λάρκιν έκανε ο,τι ήθελε στο παρκέ!

Ο Αμερικανός γκαρντ ηγήθηκε του τρομερού 17-0 που έτρεξαν από το 26’ ως το 29’ οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι μετέτρεψαν το 56-64 σε 56-81! Μάλιστα, το επιμέρους σκορ ως το φινάλε της τρίτης περιόδου έφτασε στο 20-1 (84-57), με τους Πλάις και Μίτσιτς να είναι άξιοι συμπαραστάτες του Λάρκιν!

Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αλλά οι φιλοξενούμενοι, μολονότι ο Λάρκιν κατέβασε ταχύτητα κι έπαιξε λίγο, συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, κάτι που φαίνεται κι από το τελικό σκορ! Είναι χαρακτηριστικό ότι η Εφές βρέθηκε ακόμα και στο +38 (100-62).

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 39-52, 57-84, 68-102

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)