Παρτιζάν - Ζαλγκίρις: Ο Τέπιτς νίκησε τον «Σάρας» (video)

Σε ένα αδιάφορο, από βαθμολογικής άποψης, ματς, η Παρτιζάν επικράτησε στο Βελιγράδι 78-67 της Ζαλγκίρις Κάουνας με πρωταγωνιστή τον Μιλένκο Τέπιτς, ο οποίος νίκησε τον πρώην συμπαίκτη του στον Παναθηναϊκό, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Οι Σέρβοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα να πάρουν από την αρχή τα ηνία του αγώνα και να επιβληθούν των γεμάτων προβλήματα Λιθουανών, οι οποίοι κατέβηκαν με 10 παίκτες. Έχοντας και οι δύο ομάδες ήδη αποκλειστεί από τα πλέι οφ, έπαιξαν χωρίς άγχος, με την Παρτιζάν να πετυχαίνει την τέταρτη νίκη της σε επτά ματς στην έδρα της, όπου έχουν «λυγίσει» οι ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Μπάγερν Μονάχου.

Αντίθετα, η Ζαλγκίρις έμεινε με μόλις ένα ροζ φύλλο αγώνα στον έκτο όμιλο του Top 16 της διοργάνωσης, αυτό επί της Παρτιζάν στο Κάουνας. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τέπιτς με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 ασίστ και 4 κερδισμένα φάουλ σε 33:19 λεπτά συμμετοχής, συγκεντρώνοντας 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκουντάιτις με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Γιασικεβίτσιους είχε 7 πόντους, 1 κλέψιμο και 2 ασίστ σε 20:55 λεπτά συμμετοχής.

Τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και η βαθμολογία της Ευρωλίγκας μέσα από τα στατιστικά του Onsports εδώ.