Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Διπλό» στη Βιτόρια (video)

Αμφίρροπος αγώνας έγινε στη «Φερνάντο Μπουέσα» Αρίνα, με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ να κερδίζει με 66-62 την Κάχα Λαμποράλ.

Οι Ισραηλινοί βρέθηκαν να προηγούνται με 22-17 στο 14’, αλλά οι Βάσκοι αντέδρασαν άμεσα, έκλεισαν το ημίχρονο στο 31-28 κι έδειξαν να έχουν τον έλεγχο στην επανάληψη (35-28). Η Μακάμπι Τελ Αβίβ εξαπέλυσε την αντεπίθεσή της στην τελευταία περίοδο, ισοφάρισε σε 50-50 στο 32’ και η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ματς γερών νεύρων, με τους δύο αντιπάλους να κινούνται πόντο πόντο μέχρι το φινάλε. Με τρίποντο του Λόγκαν οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα νίκης, με 64-62, ενώ ο Ερτέλ δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή, αφού 11’’ πριν από το φινάλε αστόχησε σε τρίποντο. Ο Λόγκαν, με 2/2 βολές, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα που ευνοεί τον Ολυμπιακό, αφού τον αφήνει μόνο στην 3η θέση του ομίλου.

Δεκάλεπτα: 10-11, 31-28, 47-43, 62-66.
Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ 3 (1), Νοτσιόνι 2, Μ. Μπιέλιτσα 5, Σαν Εμετέριο 11 (2), Πλέις 2, Ερτέλ 9 (1), Λάμπε 19, Ν. Μπιέλιτσα 5 (1), Κοζέρ 6 (2).
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 16 (2), Τζέιμς 11, Σμιθ 20 (2), Χίκμαν 10, Κάνερ, Πνίνι 6 (1), Οχαγιόν 3, Πλάνινιτς, Λάντεσμπεργκ, Ελιγιάχου.