Eurobasket 2022-Σλούκας: «Να κοιτάξουμε ψηλά, δεν ψάχνουμε δικαιολογίες»
INTIME

Eurobasket 2022: Στα κρίσιμα σουτ του Τάιλερ Ντόρσεϊ που κράτησαν την Εθνική στο ματς αναφέρθηκε ο Κώστας Σλούκας μετά τη νίκη επί της Ιταλίας.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο διεθνής γκαρντ στην κάμερα της ΕΡΤ:

«Ξέραμε πως η Ιταλία στην έδρα της είναι δυνατή, έχει ενέργεια και ταλέντο, αλλά εμείς ανταποδώσαμε, βάλαμε κάποια μεγάλα σουτ και πήραμε τη νίκη. Σούταραν με καλά ποσοστά στο δεύτερο ημίχρονο, εμείς κολλήσαμε λίγο στην τέταρτη περίοδο, αλλά ο Τάιλερ με κάποια σουτ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ μας. Η ομάδα φέτος μπορεί να κοιτάξει ψηλά και δεν μπορούμε να αναζητάμε δικαιολογίες.

Αύριο ξεκούραση, αποθεραπεία και κοιτάμε το επόμενο ματς. Οι απουσίες και οι τραυματισμοί έχουν επηρεάσει την ομάδα, αλλά δεν χάσαμε το δρόμο μας. Είμαστε στο 2-0 και προχωράμε. Όλα αρχίζουν από την άμυνα, προσπαθούμε να κλέβουμε για να αξιοποιήσουμε τον Γιάννη. Βλέπουμε ότι όλες οι άμυνες προσαρμόζονται πάνω του και ανοίγει χώρος για μας. Προσωπικά νιώθω καλά, προχωράμε».

Super League, Αστέρας Τρίπολης - ΟΦΗ 1-1: Μοιρασιά και μαθηματική παραμονή
Basket League: Νίκησε ο ΠΑΟΚ στα πλέι οφ οι Θεσσαλονικείς
Super League, Βόλος - Πανσερραϊκός 1-0: Σημάδεψε… παραμονή από τα 11 βήματα
Βόλεϊ Γυναικών: Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός με επική επιστροφή επί του Ολυμπιακού!