Ευρωμπάσκετ 2017: Ποδαρικό στις νίκες για την Πολωνία

Εύκολο μεσημέρι είχε η Πολωνία απέναντι στην Ισλανδία στον μεταξύ τους αγώνα για την 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Ευρωμπάσκετ 2017.

Οι Πολωνοί επιβλήθηκαν άνετα με σκορ 91-61 και έκαναν την παρθενική του νίκη στη διοργάνωση, με τον Άνταμ Βαζίνσκι να πετυχαίνει 15 πόντους και τον Πόνιτκα να έχει τον ρόλο του… μαέστρου!

Οι Ισλανδοί κατάφεραν να κρατηθούν στο παιχνίδι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού στη συνέχεια οι αντίπαλοί τους πάτησαν το γκάζι και έκαναν τη νίκη που τους διατηρεί στο κυνήγι της πρόκρισης στα νοκ άουτ παιχνίδια.

Η Πολωνία βασιζόμενη στο παιχνίδι του Πόνιτκα έπαιξε πιο μυαλωμένα από το β’ δεκάλεπτο και έπειτα, όταν και ξεκίνησε την αντεπίθεσή της βασιζόμενη και στο σκοράρισμα των Βαζίνσκι και Σλότερ που τον ακολουθούσε μέχρι σε εκείνο το σημείο σε απόδοση.

Έτσι το 16-14 του πρώτου δεκαλέπτου έγινε εύκολα 41-29 στο ημίχρονο και πλέον το ζητούμενο για τους παίκτες του Τέιλορ ήταν να μη χάσουν τη διαφορά.

Τελικά όχι μόνο το κατάφεραν, αλλά μπόρεσαν και να την αυξήσουν σταδιακά, μέχρι και το +30 με το οποίο έληξε το παιχνίδι (91-61).

Η ομάδα του Μάικ Τέιλορ έκανε «θραύση» στον τομέα των ριμπάουντ και δη στα αμυντικά, ενώ εκτέλεσε διπλάσιες βολές, καθώς οι Ισλανδοί δεν είχαν άλλη επιλογή από το να σταματούν με φάουλ τους αντιπάλους, στην «Ελσίνκι Αρίνα».

Ο Άνταμ Βαζίνσκι σημείωσε 15 πόντους, ενώ ο Ματέους Πονίτκα είχε συγκομιδή 8 πόντους και 10 ριμπάουντ. Σλότερ (12π.) και Καρνόφσκι (10π.) σημείωσαν επίσης διψήφιο νούμερο πόντων για τους νικητές. Βίλιαλμσον (16π.) και Χέρμανσον (14π.) ήταν οι κορυφαίο της Ισλανδίας που στην πρεμιέρα, δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στην εθνική Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 41-29, 60-37

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τέιλορ): Σοκολόφσκι 5, Τσελ 7 (1), Σλότερ 12 (1/5 τρίπ.), Κούλιγκ 7 (2/10 σουτ), Ζαμοΐσκι 3 (1), Πόνιτκα 8 (10 ριμπ.), Βαζίνσκι 15 (2), Κόζαρεκ 9 (2), Γκιέλο 8 (2), Καρνόφσκι 10, Γκρουζέφσκι 5 (1), Χρίτσανιουκ 2.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Πέντερσεν): Χέρμανσον 14 (1/6 τρίπ.), Στέιναρσον, Άκοξ 4, Μπέρινγκσον 6 (1), Στέφανσον 2 (1/11 σουτ), Φρίντρικσον, Βίλιαλμσον 16 (2), Γκούναρσον 3 (1), Ερμολίνσκι 3, Πάλσον 3 (1/10 σουτ), Χλίνασον 4, Μπιόρνσον 6 (2).

Παναθηναϊκός AKTOR: Χωρίς Αταμάν και χωρίς Γκραντ οι "πράσινοι"
Ρίχνει «βόμβα» με τον Ζιντάν η Μπάγερν Μονάχου
Ολυμπιακός: Συγκινητική στιγμή στην Πόλη - Η αγκαλιά του μπαμπά Τζολάκη στον ήρωα της πρόκρισης