Ολυμπιακός - Προμηθέας 89-77: Χωρίς όρεξη πριν από Ζαλγκίρις και Παναθηναϊκό (video)

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα για 35 λεπτά απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας, αλλά στο τέλος καθάρισε εύκολα και πήρε νίκη πρωτιάς στην κανονική περίοδο, πριν από το ματς της Euroleague με τη Ζαλγκίρις (16/3), αλλά και το ντέρμπι της Basket League με τον Παναθηναϊκό (19/3).

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις... προβληματικές εμφανίσεις της περασμένης εβδομάδας, μετά την εξαιρετική διαβολοβδομάδα στη Euroleague με Μπαρτσελόνα και Βαλένθια.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια (8/36 τρίποντα), με τον Προμηθέα Πάτρας να μένει κοντά στο σκορ για μεγάλο διάστημα και στις λεπτομέρειες έχασε ευκαιρίες για να αγχώσει ακόμα περισσότερο τους γηπεδούχους.

Ο Αλεκ Πίτερς με 11 από τους 16 πόντους του στην τελευταία περίοδο ήταν καθοριστικός για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πέτυχε τη 50ή διαδοχική νίκη του σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Πολύ κακή η διαιτησία, με εκατέρωθεν λάθη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Παρά την απουσία του τραυματία Κώστα Σλούκα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 22-7 πριν συμπληρωθούν επτά λεπτά αγώνα, με κορυφαίο τον Βεζένκοφ. Ο Προμηθέας κατάφερε να μειώσει σε 26-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα ως το φινάλε του ημιχρόνου (42-30).

Ως το 24ο λεπτό τίποτα δεν έδειχνε να αλλάζει, με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν παρά την αστοχία στα τρίποντα ένα προβάδισμα ασφαλείας. Ομως, με αφετηρία το 51-37, οι Πατρινοί με πρωταγωνιστές τους Μουράτο και Τόμασον «έτρεξαν» ένα επιμέρους σκορ 17-6 και μείωσαν σε απόσταση βολής, 57-54, με τρίποντο του Ντάνγκουμπιτς ένα λεπτό πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Τα επιθετικά ριμπάουντ έδωσαν «ανάσες» στον πολύ νευρικό Ολυμπιακό, που ξέφυγε με 63-54 και 74-63 στο 36΄, με έξι διαδοχικούς πόντους του Πίτερς, και «καθάρισε» το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-30, 59-54, 89-77

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: «Αυτοί μιλούν για ηθική, κουνάνε το δάχτυλο και απαιτούν διώξεις» | Η «απάντηση» Τσατάλη
Παναθηναϊκός για Φατίχ Τερίμ: «Δεν υπάρχει θέμα προπονητή»
Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός AKTOR: LIVE το Game 3 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο πλευρό της ομάδας ο Δ. Γιαννακόπουλος