Προμηθέας-Άρης 64-61: «Λυτρώθηκε» από τον Κουλμπόκα!
In Time

Το τρίποντο του Αρνόλντας Κουλμπόκα στα 2.5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη οδήγησε τον Προμηθέα στη νίκη (64-61) επί του Άρη

Το καλάθι του Αρνόλντας Κουλμπόκα στα 2.5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη οδήγησαν τον Προμηθέα στη νίκη (64-61) επί του Άρη στο «Δ. Τόφαλος», για την 11η αγωνιστική της Basket League.

Ο πάουερ φόργουορντ των Πατρινών έδωσε τη λύση στην ομάδα του απέναντι στον μαχητικό Άρη που είχε και στη λήξη μια ακόμη ευκαιρία αλλά το τρίποντο του Τζος Χάγκινς δεν βρήκε στόχο.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης υπήρχε ισορροπία (19-16 στο 10’) καθώς οι δυο ομάδες δυσκολεύονταν να φτάσουν στο καλάθι. Όμως, το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο (36-31 στο 20’), καθώς ο Προμηθέας είχε κάποιες λύσεις παραπάνω στο παιχνίδι του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης αντ.έδρασε και έδειξε πιο έτοιμος προς τα τέλη της τρίτης περιόδου και με τους Μήτρου-Λονγκ - Νότε πέρασε και μπροστά (45-44 στο 28'), σημείο στο οποίο Γκίκας και Κουλμπόκα απειλούσαν για τους γηπεδούχους.

Ο Έλληνας γκαρντ βοήθησε πολύ τον Προμηθέα στην τελευταία περίοδο να πάρει μια σημαντική διαφορά (58-52), όμως ο Νότε έφερε τον αγώνα σε... απόσταση αναπνοής (60-59) γιια τον Άρη. Ένα επιθετικό ριμπάουντ του Προμηθέα έδωσε βολές στον Κουλμπόκα στα 14.1". Ο Λιθουανός έχασε την πρώτη, έβαλε τη δεύτερη κι ο Άρης είχε αρκετό χρόνο.

Ο Καστρίτης πήρε τάιμ άουτ, ο Γκούντγουιν κάρφωσε για το 61-61 στα 5.9", ο Κουλμπόκα απάντησε με τεράστιο σουτ από τη γωνία και στον χρόνο που έμενε ο Χάγκινς πήρε ένα μακρινό τρίποντο που βρήκε σίδερο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Σταματόπουλος, Τσιμπούρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 36-31, 49-47, 64-61.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 7 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 4 (5 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 4 (7 ριμπάουντ), Σίμπσον 3 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 18 (5/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ντάνγκουμπιτς 3, Κοντίτ 7 (2 μπλοκ), Τσαϊρέλης 4, Γκίκας 6 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμασον 8 (1/8 σουτ, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Νότε 13 (5/19 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Νετζήπογλου, Χάγκινς 9 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 9 (4/8 δίποντα), Σανόγκο, Τολιόπουλος 15 (2/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καββαδάς 4.

Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι