Καρδίτσα-Παναθηναϊκός 82-99: Ξέσπασε με «άχαστο» Παπαγιάννη, second unit και φετινό ρεκόρ (video)

Ο Παναθηναϊκός έκανε το χρέος του στην Καρδίτσα, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να μην χάνει σουτ (20 πόντους με 10/10) και τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο να έχουν καλή παρουσία.

Το καλύτερο «φάρμακο» για μια ομάδα μετά από βαριά ήττα όπως αυτή που έκανε ο Παναθηναϊκός από τη Φενέρ πριν από 2 μέρες είναι τα παιχνίδια.

Οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν σε λιγότερο από 48 ώρες στην Καρδίτσα και δεν δυσκολεύθηκαν να κάνουν το αυτονόητο και να πάρουν τη νίκη με το πιο παραγωγικό παιχνίδι τους τη φετινή σεζόν (μετά τους 98 πόντους που είχαν πετύχει την περασμένη εβδομάδα κόντρα στην Μπασκόνια).

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος δεν είχε αντίπαλο στις δύο ρακέτες (20 πόντοι με 10/10 δίποντα), ενώ πολλές βοήθειες πρόσφερε και η second unit των πράσινων, που στο ματς με τη Φενέρ ήταν αυτή που απουσίασε εκκωφαντικά.

Ο Πάρις Λι είχε 17 πόντους, ενώ καθοριστικοί ήταν οι Λευτέρης Μποχωρίδης (14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Γιώργος Καλαϊτζάκης (14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Πλέον, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έχει μπροστά της τη διαβολοβδομάδα και τα δύο παιχνίδια στο ΟΑΚΑ με Βίρτους Μπολόνια (23/11, 21:00) και Βιλερμπάν (25/11, 21:00).

Η εξέλιξη του αγώνα

Από τα πρώτα λεπτά ο Παναθηναϊκός έδειξε διάθεση και σοβαρότητα, προκειμένου να καθαρίσει το παιχνίδι. Με δύο τρίποντα του Ουίλιαμς και τον Παπαγιάννη να μην έχει αντίπαλο κοντά στο καλάθι, προηγήθηκε με 10-16 στο 5'. Με μια βολή του Μποχωρίδη η διαφορά πήγε πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (12-22 στο 8'). Η Καρδίτσα έβγαλε μια μικρή αντίδραση (5-0 σερί), αλλά ακόμα 5 πόντοι από τον Μποχωρίδη έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 19-27.

Η άμυνα ζώνης που επιχείρησε ο Βαγγέλης Αγγέλου στη δεύτερη περίοδο δούλεψε μόνο για λίγα λεπτά (23-29). Στη συνέχεια, ωστόσο, με Λι από την περιφέρεια και τον Παπαγιάννη μέσα στη ρακέτα ο Παναθηναϊκός ξαναέφτασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (23-39 στο 15') και μάλιστα λίγο αργότερα με τρίποντο του Μποχωρίδη ξεπέρασε το +20 (27-48), με το ημίχρονο να κλείνει στο 38-57 και την κοινή παρουσία των τριών αδερφών Καλαϊτζάκη να είναι από τα highlights του αγώνα.

Η αδικαιολόγητη (μετά από μια κάκιστη εμφάνιση στην Κωνσταντινούπολη) επανάπαυση αμυντικά στην τρίτη περίοδο, έδωσε την ευκαιρία στην Καρδίτσα να επικρατήσει στο επιμέρους δεκάλεπτο, σημειώνοντας 21 πόντους. Επιθετικά οι «πράσινοι» είχαν έναν απίθανο Παπαγιάννη που κυριαρχούσε στην αντίπαλη ρακέτα και διατήρησαν μια διαφορά που δεν τους έκανε να ανησυχούν ιδιαίτερα.

Η αντιμετώπιση αυτή έφερε τη διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους (68-81), αλλά οι «πράσινοι» με τον Γιώργο Καλαϊτζάκη και τον Μαντζούκα να παίρνουν χρόνο και να δίνουν λύσεις επανέφεραν τη διαφορά στα επίπεδα του +20 (70-90 στο 35') και εν τέλει έφτασαν στη νίκη με φετινό ρεκόρ επιθετικά.

Δεκάλεπτα: 19-27, 38-57, 59-76, 82-99