Λαύριο-ΠΑΟΚ 70-75: Δια χειρός Ράϊλι
In Time

Ο ΠΑΟΚ πέρασε από το Λαύριο κερδίζοντας με 75-70 και τον Τζέιλεν Ράιλι να βάζει την υπογραφή του σημειώνοντας τους τελευταίους οκτώ πόντους της ομάδας του

Τι κι αν είχε 0/3 δίποντα και 0/6 τρίποντα ο Τζέιλεν Ράϊλι, στο τελευταίο 2λεπτο ο Άρης Λυκογιάννης τον κράτησε στο παρκέ και εκείνος τον δικαίωσε ευστοχώντας σε 2/2 τρίποντα και 2/2 ελεύθερες βολές οδηγώντας τον ΠΑΟΚ στη μεγάλη εκτός έδρας νίκη (75-70) επί του Λαυρίου!

Από τα πρώτα λεπτά ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο με τον Νέιτ Ρένφρο (10-16 στο 7'), προκαλώντας μεγάλο «πονοκέφαλο» από το ξεκίνημα της αναμέτρησης στον Χρήστο Σερέλη. Η αστοχία από την περιφέρεια (2/10 τρίποντα), δεν επέτρεπε στο Λαύριο να πλησιάσει, πέτυχε ωστόσο να είναι κοντά στο σκορ στο τέλος του πρώτου μέρους (35-40, στο 20’).

Με επιθετική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον αντίπαλο τους και αυτό αποτυπώθηκε αμέσως (51-47, στο 26’).

Ο Άρης Λυκογιάννης δοκίμασε σχήματα, αλλά επέμεινε πολύ στους Γιανίκ φράνκε και Χρήστο Σαλούστρο που συνέβαλλαν ώστε ο ΠΑΟΚ να ανακτίσει τον έλεγχο μετά το ισορροπημένο τρίτο 10λεπτο (56-56, στο 30’). Με πέντε σερί πόντους του Σαλλούστρου ο «δικέφαλος» βρέθηκε στο +4 (63-67 στο 37.20’’). Με Ντέιβις και Κόουλ η ομάδα της Λαυρεωτικής ισοφάρισε (67-67 στο 38.30’’).

Κι εκεί «μίλησε» ο Τζέιλεν Ράιλι ο οποίος μετά από 0/9 σουτ εντός παιδιάς ευστόχησε σε δυο σερί τρίποντα και δυο ελεύθερες βολές και με τους 8 τελευταίους πόντους της ομάδας του να είναι προσωπικοί οδήγησε τον «δικέφαλο» στη μεγάλη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Τσολάκος, Μαλαμάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 35-40, 56-56, 70-75.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φλαγκ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόουλ 14 (0/4 τρίποντα), Αλ. Νικολαΐδης 11 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Ντέιβις 11 (1), Κουάθ 3 (6 ριμπάουντ), Ντούραμ 5 (0/4 σουτ, 5/6 βολές), Πιλάβιος, Ζάρας 5 (1), Γερομιχαλός 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 18 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ράιλι 10 (0/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 3 λάθη), Μαργαρίτης 8 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 13 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρένφρο 11 (5/5 δίποντα, 1/4 βολές, 12 ριμπάουντ), Ντάρκο - Κέλι 2 (0/3 τρίποντα), Τσιακμάς, Χαντς 8 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πόλι 2, Σλαφτσάκης 3, Καμπερίδης (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ).