Περιστέρι - Άρης 67-70: Σπουδαίο διπλό και μια ανάσα από τα Playoffs

Παρά τα όποια προβλήματα έχει ο Άρης επικράτησε 70-67 του Περιστερίου εκτός έδρας

Με τον Έρικ Λόκετ (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ) να είναι «όλα τα λεφτά» ο Άρης πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη (70-67) επί του Περιστερίου (70-67) για την 22η αγωνιστική της Basket League.

Οι «κίτρινοι» παρατάθηκαν χωρίς τον Γιάννη Καστρίτη (απουσίασε λόγω προβλήματος υγείας, με τον Δημήτρη Βαρβούνη να τον αντικαθιστά). Όμως, παρ’ ολ’ αυτά, πήραν μια σπουδαία νίκη που τους βάζει για τα καλά στα play offs του πρωταθλήματος.

Από το ξεκίνημα του ματς οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πιο επιθετικά στην άμυνα και αιφνιδίασαν τον αντίπαλο υους «χτίζοντας» ένα σημαντικό προβάδισμα. Το +14 (16-30 στο 10') ήταν προϊόν της εξαιρετικής εμφάνισης του Έρικ Λόκετ που συνδυάστηκε με τα 5/7 τρίποντα της ομάδας του.

Σταδιακά όμως, η άμυνα του Περιστερίου βελτιώθηκε. Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς έλεγξαν τα ριμπάουντ, εκμεταλλεύτηκαν τη διακοπή που προέκυψε στα μισά της δεύτερης περιόδου λόγω τραυματισμού της γυναίκας (σημειωτής) που ήταν στην γραμματεία και με καλάθια των Γκιέλο και Μπράουν έκλεισε το πρώτο 20λεπτο στο -4 (34-38 στο 20').

Στο τρίτο 10λεπτο οι γηπεδούχοι μπόρεσαν και έλεγξαν σε μεγάλο βαθμό το ματς και έκλεισαν το τρίτο 10λεπτο στο +1 (47-46 στο 30') με τον Τόμας Γκιέλο, να δίνει λύσεις.

Στην τελευταία περίοδο, τρία τρίποντα από τους Σχίζα, Τζούστον και Καουάν έδωσαν «αέρα» (47-55 στο 31.30’’) στον Άρη, Με καλάθια από τους Γκιέλο και Κόζι οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς πλησίασαν (56-60 στο 36.30’’). Εκεί, ο Έρικ Λόκετ σημείωσε μεγάλο τρίποντο (56-63 στο 37’) δίνοντας ασφάλεια στους φιλοξενούμενους.

Με λύσεις από τους Γκιέλο, Χρηστίδη και ένα τρίποντο του Γκρέϊ στα 55’’ (62-63) το Περιστέρι έδειχνε ικανό για την ανατροπή. Εκεί, πήρε την μπάλα ο Τζέιμς Κέλι και με ωραία ενέργεια σκόραρε μπροστά στον Χρηστίδη (62-65, 36’’) και στη συνέχεια παρότι ο Γκιέλο με δύσκολο τρίποντο έφερε ξανά το ματς σε... απόσταση αναπνοής (65-66, 12’’) ο Καουάν με 4/4 ελεύθερες βολές οδήγησε τον Άρη στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Ζαχαρής, Καρπάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-30, 34-38, 47-46, 67-70.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Κόζι 14 (3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 8 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Μωραΐτης 8 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκίελο 17 (1/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπράουν 4 (1/5 δίποντα, 2/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Αγκμπελίς, Χρηστίδης 5 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χρυσικόπουλος 3, Κατσίβελης, Σαλούστρος 5 (1), Γκρέι 3 (1/6 σουτ).

ΑΡΗΣ (Βαρβούνης): Κάουαν 17 (2/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Λόκετ 16 (3/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νετζήπογλου 7 (1), Γουίλιαμς 11 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κώττας 3, Τζούιστον 5 (6 ριμπάουντ), Σχίζας 3 (1), Πουλιανίτης (0/3 σουτ), Κέλι 8 (7 ριμπάουντ).

Άστον Βίλα: Πιθανή η συμμετοχή Μαρτίνες και Τίλεμανς στη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό