Ηρακλής-Περιστέρι 76-79: Με υπογραφή Μίλερ το μεγάλο διπλό στο «Ιβανώφειο» (photo&video)

Ηρακλής-Περιστέρι: Με Μίλερ και ΜαΚρί να «βομβαρδίζουν» με τρία μεγάλα τρίποντα στο φινάλε, πήραν το μεγάλο διπλό οι παίκτες του Μανωλόπουλου

Η 2η αγωνιστική της Basket League, έκανε πρεμιέρα για τους «κυανόλευκους» στο Ιβανώφειο, καθώς η προηγούμενη τους βρήκε σε μέρα ρεπό. Ωστόσο, δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη από την ομάδα των δυτικών προαστίων που έφυγαν με το 76-79 από τη συμπρωτεύουσα.

Απέναντι στην ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν άκρως ανταγωνιστική διατηρώντας το παιχνίδι ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης στη Θεσσαλονίκη.

Ο Ηρακλής έκλεισε το πρώτο μέρος με 8/14 δίποντα, 5/17 τρίποντα και 7/12 βολές, έχει 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 9 κλεψίματα και 7 λάθη, με τον Τόνι Ντάγκλας στους 14 και τον Κουζέλογλου να αγγίζει το double-double (10/7). To Περιστέρι έχει 13/23 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 7/9 βολές, 20 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 12 λάθη, με τον Ίαν Μίλερ στους 14 πόντους.

Ο φιλοξενούμενοι με συνεχόμενους πόντους στο δεύτερο ημίχρονο αύξησαν τη διαφορά από τους γηπεδούχους με τον Παπαδάκη να απαντάει σε τρίποντο του Μωραΐτη και το 61-64 να αφήνει το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Ωστόσο, το τρίτο δεκάλεπτο στη Θεσσαλονίκη έκλεισε με το εντυπωσιακό 61-64 με μόλις ένα σουτ τριών πόντων να χωρίζει τους δυο «μονομάχους».

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ντάγκλας μείωσε στο 38' στο 69-70 βάζοντας κι άλλο καλάθι, για το προσπέρασμα (71-70). Όμως, Μίλερ και ΜακΚρί απάντησαν με ακόμη μεγαλύτερα σουτ για το 71-76, πριν ο δεύτερος κρίνει οριστικά τον αγώνα με νέο τρίποντο για το 74-79.

Ο Ίαν Μίλερ ήταν απολαυστικός με 20 πόντους και για τους γηπεδούχους ο Τόνι Ντάγκλας ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-39, 61-64, 76-79

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Πιτσίκλας, Τσολάκος