Λαύριο-Προμηθέας 85-79: Έμεινε «ζωντανό» με Κόζι! (photos+videos)

Το Λαύριο έκαμψε στην παράταση την αντίσταση του Προμηθέα με 85-79 (κ.α. 70-70) και επιστρέφει στην Πάτρα την Πέμπτη (27/5) για το τέταρτο ματς με τον Γκλεν Κόζι να κάνει την διαφορά

Με… άσο στο μανίκι στην παράταση τον Γκλεν Κόζι που πέτυχε δυο πολύ μεγάλα σουτ το Λαύριο έμεινε «ζωντανό» κερδίζοντας με 85-79 (κ.α. 70-70) τον Προμηθέα και επιστρέφει στην Πάτρα την Πέμπτη (27/5) για το τέταρτο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης της Basket League!

Ο Χρήστος Σερέλης έκανε την… μαγική κίνηση αφήνοντας στον πάγκο στα τελευταία λεπτά τον καλύτερο σε απόδοση παίκτη του, ο οποίος φάνηκε να έχει κουραστεί και έδωσε την «μπαγκέτα» στον Κόζι, ο οποίος τον δικαίωσε απόλυτα.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εκείνος που στην παράταση έβαλε σε θέση οδηγού το Λαύριο με τρίποντο (77-76 στο 42.30’’) στο τέλος της επίθεσης από τα 8 μέτρα, ενώ με δικό του τρίποντο στο τελευταίο λεπτό της παράτασης έδωσε αέρα 4 πόντων (83-79) στους γηπεδούχους «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Οι Πατρινοί από την μεριά τους έχασαν εκτός από το ματς και τον Ντάνι Αγκμπελέσε ο οποίος τραυματίστηκε στον προσαγωγό.

Η αναμέτρηση των δυο ομάδων διεξήχθη υπό το βλέμμα του Ρικ Πιτίνο και των συνεργατών του Σωτήρη Μανωλόπουλου και Ηλία Παπαθεοδώρου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και με καλάθια του Γερομιχαλού από την περιφέρεια έλεγξαν τον ρυθμό (24-21 στο 10΄). Όμως, η ευστοχία των φιλοξενούμενων (είχαν 7/8 δίποντα!) τους κρατούσε σε… απόσταση αναπνοής.

Στην δεύτερη περίοδο ο Τζέριαν Γκραντ και ο Δημήτρης Αγραβάνης έδωσαν λύσεις για τον Προμηθέα που έκλεισε το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα με «βραχεία κεφαλή» (43-44 στο 20’). Οι 15 ασίστ ήταν το μεγάλο «όπλο» των παικτών του Μάκη Γιατρά που έδειχναν να έχουν τον έλεγχο απέναντι στο Λαύριο που σκόραρε κυρίως με τους Μουράτο και Κάρτερ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Ντάνι Αγκμπελέσε αποχώρησε έχοντας δεχθεί ένα χτύπημα στον προσαγωγό, ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος με την… κεκτημένη ταχύτητα του προηγούμενου αγώνα έδωσε αέρα 8 πόντων (58-66) στον Προμηθέα.

Εκεί, το Λαύριο αντέδρασε και μείωσε στον πόντο με σερί 8-0, ο Ντέβιν Ντέιβις σκόραρε γκολ-φάουλ για το προσπέρασμα (68-66) στο 36'. Από το 70-70 στο 37’ οι δυο ομάδες δεν σκόραραν ξανά και πήγαν στην παράταση. Όπου ο Γκλεν Κόζι ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά οδηγώντας το Λαύριο σε μια τεράστια νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Ψαριανός, Μαλαμάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 43-44, 57-59, 70-70 (κ.α.), 85-79.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 14 (3/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μουράτος 16 (6/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντιαλό 6 (4 ριμπάουντ), Ντέιβις 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Κόζι 9 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σάβατς 11 (3), Περσίδης, Ανοσίκε 4 (6 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κλαβέλ 9 (1), Γιάννης Αγραβάνης 2, Φορντ 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκραντ 20 (6/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης 6 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χριστοδούλου, Γιαννόπουλος 6 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης