Κολοσσός-Λαύριο 84-88: Στην τετράδα με Μουράτο!

Το Λαύριο επικράτησε (88-84) του Κολοσσού στην Ρόδο με τον Βασίλη Μουράτο να προσυπογράφει την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ

Την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ εξασφάλισε το Λαύριο με τη νίκη (88-84) επί του Κολοσσού στην Ρόδο, με τον Βασίλη Μουράτο να ηγείται της ομάδας του! Πλέον, η ομάδα της Λαυρεωτικής που έκανε το sweep περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Προμηθέας – Περιστέρι.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έλεγξε το ματς από το ξεκίνημα και δικαιωματικά έφτασε στη νίκη. Το Λαύριο ήταν πολύ καλό επιθετικά στην αρχή του αγώνα με τον Κολοσσό και έκλεισε το δεκάλεπτο με ένα μικρό προβάδισμα (21-27), σουτάροντας με 50% στο δίποντο (6/12) και 80% στο τρίποντο (4/5), μοιράζοντας 11 ασίστ και έχοντας για κορυφαίο σκόρερ τον Βασίλη Μουράτο. Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι απειλούσαν με τον Κερέμ Καντέρ.

Στην συνέχεια ο Κολοσσός αντέδρασε και με τρίποντο του Θόδωρου Ζάρα (34-32, 13:36) πήρε προβάδισμα, όμως το Λαύριο πήγε στα αποδυτήρια με το +3 (40-43). Στο πρώτο 20λεπτο οι Μουράτος και Ντέιβις σημείωσε τους 22 από τους 43 πόντους του Λαυρίου!

Στην επανάληψη, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ενώ με καλάθι του Κερέμ Καντέρ οι Ροδίτες είχαν το «πάνω χέρι» (54-52). Όμως, ξανά το Λαύριο αντέδρασε και έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +6 (60-66). Στην τελευταία περίοδο ο Τζάρεντ Σάβατζ με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στο +10 (60-70).

Ο Κολοσσός προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 74-76 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μιχάιλο Άντριτς όμως ο Κόζι σκόραρε από τα 7 μέτρα, κάνοντας το 74-79 στο 38’. Οι Ροδίτες πίεσαν και μείωσαν σε 82-84 με το τρίποντο του Άντριτς στα 20’’ πριν την λήξη.

Στη συνέχεια ο Μουράτος έκανε το 82-86 από τη γραμμή των βολών, ο Καντέρ τελείωσε τη φάση κοντά στο καλάθι για το 84-86 στα 9’’ και ο Σάβατζ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 84-88.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Ψαριανός, Κάρδαρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-27, 40-43, 60-66, 84-88.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 12 (2 τρίποντα, 9 ασίστ), Άρτις 15 (2/8 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 λάθη), Άντριτς 20 (5/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Καντέρ 21 (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Σπάισερ 4, Ντράγκοβιτς 6 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καμαριανός, Λιάπης, Ζάρας 6 (2), Αγγελάκος.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Μουράτος 17 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντιαλό 10 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Ντέιβις 26 (2/4 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 1/2 βολές), Ανοσίκε 10 (7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Κόζι 16 (3/6 τρίποντα), Σάβατζ 6, Περσίδης, Γερομιχαλός 1.