Μεσολόγγι-Λαύριο 75-79: Με κεκτημένη ταχύτητα!

Το Λαύριο επικράτησε (79-75) του Μεσολογγίου στο Αγρίνιο με τους Κάρτερ, Μουράτο, Κόζι και Ντιαλό να «σφραγίζουν» το θετικό αποτέλεσμα

Η ξέφρενη πορεία του Λαυρίου στην Basket League καλά κρατεί, καθώς η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πέρασε νικηφόρα και από το Αγρίνιο κερδίζοντας (79-75) το Μεσολόγγι, που βυθίστηκε κι άλλο στην βαθμολογία, παρά την φιλότιμη προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες του.

Οι φιλοξενούμενοι με περισσότερες λύσεις έλεγξαν το ματς, απέναντι στο Μεσολόγγι, που αγωνίστηκε τελικά χωρίς τον Ντάρελ Πουαριέ, ο οποίος επέστρεψε στην πατρίδα του λόγω ενός οικογενειακού προβλήματος.

Με συνέπεια να παλεύει μόνος του ο συγκινητικός Γιάννης Σαχπατζίδης, ενώ από την περιφέρεια προσπαθούσαν οι Γκότσερ και Λάιονς, αλλά αυτό δεν έφτανε…

Την ίδια στιγμή ο Τάισον Κάρτερ, ο Άλφα Ντιαλό και οι Μουράτος-Κόζι, προσυπέγραφαν άλλη μια νίκη για την ομάδα της Λαυρεωτικής.

Από το ξεκίνημα του ματς οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο (18-23 στο 10’) και τον διατήρησαν σε όλο το πρώτο 20λεπτο (35-43 στο 20’).

Την ίδια στιγμή Σαχπατζίδης και Γκότσερ αποτελούσαν τις βασικές απειλές επιθετικά για το καλάθι του Μεσολογγίου. Στην επανάληψη, παρά την αστοχία από την περιφέρεια (0/10 τρίποντα) οι γηπεδούοι πλησίασαν (49-54 στο 25’) με τον Γιάννη Σαχπατζίδη που ξεκίνησε με 7/7 σουτ εντός παιδιάς και τελείωσε τον αγώνα με 8/10 δίποντα!

Ο Κάρτερ με τον Μουράτο έδωσαν «αέρα» στο λαύριο (51-62 στο 27.30’’) και το τρίτο 10λεπτο έκλεισε με την διαφορά στο +8 (56-64 στο 30’) για τους φιλοξενούμενους.

Στην τελευταία περίοδο τα καλάθια του Λάιονς, έφεραν σταδιακά το Μεσολόγγι σε… απόσταση αναπνοής (68-69 στο 24’) με καλάθι του Λάνγκφορντ. Εκεί, δυο συνεχόμενα τρίποντα από τους Κόζι και Κάρτερ ανέβασαν την διαφορά στο +7 (68-75 στο 35.30’’).

Το Μεσολόγγι θέλησε να επιστρέψει και πλησίασε στο -4 (72-76 στο 39’), αλλά εκεί δυο άστοχα τρίποντα του Λάιονς στέρησαν την δυνατότητα από την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να διεκδικήσει τη νίκη. Το Λαύριο είχε την ψυχραιμία διαχειρίστηκε καλά το τελευταίο λεπτό και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Παναγιώτου, Θεονάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 35-43, 56-64, 75-79.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 3, Γκότσερ 17 (2 τριπ., 6 ριμπ.), Λάιονς 12 (1/7 τριπ., 4 ασίστ), Ντέιβις 10, Σαχπατζίδης 19 (10 ριμπ.), Λάνγκφορντ 6, Ναούμης, Μοτσενίγος, Χατζηνικόλας 4, Γράβας 2, Σταματογιάννης 2.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 16 (2 τριπ.), Μουράτος 11 (1 τριπ., 4 ασίστ), Ντιαλό 11 (4/12 σουτ, 11 ριμπ., 5 κλεψ., 2 κοψ.), Ντέιβις 3 (1 τριπ.), Γερομιχαλός 2, Κόζι 10 (2/8 τριπ.), Σάβατζ 5 (1 τριπ.), Περσίδης 1, Ανοσίκε 9, Βουλγαρόπουλος 6, Μαστρογιαννόπουλος 5 (1 τριπ.).

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Game 1 των playoffs Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα
MMA: Iρανός κλώτσησε ring girl και τον «πλάκωσαν» στο ξύλο οι θεατές!