Άρης - ΠΑΟΚ 58-62: Αφεντικό των... clasico της Θεσσαλονίκης!

Ο ΠΑΟΚ έχει πάρει τον... αέρα του Άρη και πανηγύρισε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη (58-62) του σε ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Το παιχνίδι, όπως προδίδει και το αποτέλεσμα, δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να έχουν συνολικά 36 λάθη και να σουτάρουν με κάτω από 35%! Τελικά, οι πολλές χαμένες βολές (13/26) των γηπεδούχων, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν πιο «καθαρό» μυαλό στο φινάλε έκριναν τον νικητή σε ένα ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την 13η νίκη του κι έκανε βήμα προς την τετράδα, την ώρα που ο Άρης έπεσε στο 6-14 και βρίσκεται κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε τον έλεγχο σχεδόν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα κι «έχτισαν» από το ξεκίνημα διψήφια διαφορά, φτάνοντας ως το +11 (22-11 στο 11' και 40-29 στο 19'). Οι παίκτες του Καστρίτη, έχοντας και τη συμπαράσταση του κόσμου, δεν σταμάτησαν να παλεύουν και στην τρίτη περίοδο έκαναν την ανατροπή.

Στα πρώτα οκτώ λεπτά του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/8 σουτ και 8 λάθη και με πρωτοστάτη τον Τολιόπουλο οι «κίτρινοι» πέρασαν μπροστά με 45-44 (29'). Αυτή, όμως, ήταν κι η μοναδική φορά που ο Άρης βρέθηκε μπροστά στο σκορ, καθώς ο ΠΑΟΚ «απάντησε» με σερί 12-0 και ξέφυγε με 56-45 (36')

Οι φιλοξενούμενοι, μολονότι, έφεραν το ματς στα μέτρα τους δεν είχαν «καθαρό» μυαλό, με αποτέλεσμα οι επιλογές τους στην επίθεση να είναι κακές. Αποτέλεσμα ήταν οι μαχητικοί γηπεδούχοι να επιστρέψουν, μειώνοντας σε 57-59, 54'' πριν το φινάλε!

Ο Μποχωρίδης, όμως, έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει καθώς είχε 1/2 βολές (58-59), 23.5'' πριν το τέλος, ο Χάτσερ τον... μιμήθηκε, με τον Έλληνα γκαρντ, όμως να κάνει καθοριστικό λάθος στα 7.2''. Ο Γκος, ο οποίος είχε κλέψει την μπάλα, «σφράγισε» τη νίκη του ΠΑΟΚ με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 31-40, 45-46, 58-62.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)