Άρης-Λαύριο 84-70: Με κεκτημένη ταχύτητα (photos)

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη σε ισάριθμα ματς πανηγύρισε ο Άρης, ο οποίος επικράτησε με 84-70 του Λαυρίου εντός έδρας

Σε πολύ καλή κατάσταση εμφανίζεται τον τελευταίο καιρό ο Άρης, ο οποίος επικράτησε με 84-70 του Λαυρίου εντός έδρας για την 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος και έφτασε τις τρεις νίκες στα τελευταία ισάριθμα παιχνίδια στην διοργάνωση. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος που είχε 17 πόντους, για να τον πλαισιώσουν οι Μποχωρίδης, ΜακΓκι και Τζόουνς.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπορεί να τα βρήκε «σκούρα» από τους αντιπάλους τους στο πρώτο ημίχρονο, όμως στη συνέχεια έκλεισαν τους δρόμους προς το καλάθι τους και πήραν τελικά μια ακόμα νίκη που τους δίνει την ευκαιρία να ανασάνουν ακόμα περισσότερο από τις συνεχόμενες ήττες που είχαν στο ξεκίνημα του Πρωταθλήματος. Οι Θεσσαλονικείς με αυτό το αποτέλεσμα αύξησαν σε 5-9 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη 10η εφετινή απώλεια τους.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο, που δεν ήταν αρκετό για να αναδείξει πρόωρο νικητή (18-19 στο 10΄, 36-37 στο ημίχρονο), ο Άρης άρχισε να βάζει τις βάσεις της επιτυχίας. Με πρωταγωνιστή τον Τζόουνς οι γηπεδούχοι σημείωσαν την ανατροπή από το εις βάρος τους 36-41 στο 22΄ και στο 25΄ ξέφυγαν με +5 (50-45), για να μπουν στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο στο +6 (57-51). Λαμπ και Μπιούφορντ βοήθησαν το Λαύριο να ισοφαρίσει γρήγορα σε 60-60 στο 33΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι υπολόγιζαν χωρίς τον Τολιόπουλο, ο οποίος με 3/3 τρίποντα και 1 ασίστ ξεκόλλησε τον Άρη, δίνοντάς του προβάδισμα 10 πόντων (79-69 στο 38΄). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση η άμυνα του Άρη, κρατώντας στον 1 πόντο το Λαύριο μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, που βρήκε τους θεσσαλονικείς θριαμβευτές με 84-70.

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή