Ηφαιστος Λήμνου-Λαύριο 80-76: Καθάρισε ο Έβανς (photo)

Μια ακόμα νίκη στην έδρα του πήρε ο Ήφαιστος Λήμνου που επικράτησε με 80-76 του Λαυρίου

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σον Έβανς, που είχε 28 πόντους, 15 ριμπάουντ και τις δύο καθοριστικές βολές, 38΄΄ πριν τη λήξη, ο Ήφαιστος Λήμνου επικράτησε 80-76 του Λαυρίου, για τη 13η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Η νησιωτική ομάδα ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με το απόλυτο νικών σε έξι παιχνίδια στην έδρα της και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στα πλέι-οφ, ξεφεύγοντας τρεις βαθμούς από το σημερινό της αντίπαλο.

Οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε τέσσερα τρίποντα μέσα στο πρώτο τετράλεπτο και προηγήθηκαν 14-6, όμως ο Ήφαιστος αξιοποίησε την υπεροχή του Εβανς μέσα στη ρακέτα και μείωσε σε 25-23 στο 8ο λεπτό.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 24-29 και στη συνέχεια το Λαύριο, με τον Ντέβιν να δίνει πολύτιμες λύσεις, ξέφυγε 42-28 στο 17΄ με σερί 9-0. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν να κλείσουν το ημίχρονο με δέκα αναπάντητους πόντους και να πλησιάσουν στο -4 (42-38), ενώ στις αρχές της τρίτης περιόδου ο Μπρέιζελτον έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα (44-43) στον Ήφαιστο.

Ο Εβανς ήταν ασταμάτητος και με προσωπικά καλάθια «έγραψε» το 55-49 στο 24΄, αλλά ο Ντέβιν (24 πόντοι και 12 ριμπάουντ συνολικά) είχε τις απαντήσεις και το ματς πήγε πόντο-πόντο ως το τέλος. Ακριβώς τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, ο Ντέβιν έδωσε προβάδισμα στο Λαύριο με 75-73, αλλά αυτό έμελλε να είναι το τελευταίο καλάθι για την ομάδα του Χρήστου Σερελή.

Μετά από διαδοχικές χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν, ο Έβανς με δύο βολές στα 38΄΄ έβαλε μπροστά τον Ήφαιστο (78-76) και στη συνέχεια ο Γκότσερ «φιλοδώρησε» με δύο τάπες τους Λαμπ και Ίνγκλις, πριν «σφραγίσει» τη νίκη των γηπεδούχων με 2/2 βολές ο Σμιθ.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 38-42, 62-60, 80-76

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ