Λαύριο-ΠΑΟΚ 64-77: Πρώτη εκτός έδρας νίκη με σούπερ Γκος!

Ο Φιλ Γκος ήταν σε... τρελά κέφια κι ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε στο Λαύριο την πρώτη εκτός έδρας νίκη στη Basket League.

Μετά από τρεις ήττες μακριά από το «σπίτι» του, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε... σεφτέ στα «διπλά», καθώς επικράτησε 77-64 του Λαυρίου. Μεγάλος πρωταγωνιστής φυσικά ήταν ο Γκος, ο οποίος τελείωσε το ματς με 25 πόντους (8/13 σουτ) και 5 κλεψίματα!

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα τρομερό ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 14-0, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να μείνουν δίχως σκορ για 6 λεπτά! Είναι χαρακτηριστικό ότι το Λαύριο είχε 2/14 σουτ και 7 λάθη στην πρώτη περίοδο. Αυτός που ανέλαβε να... αφυπνίσει την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, ήταν ο Ντορόν Λαμπ, ο οποίος έδωσε μια τρομερή μονομαχία με τον Γκος. Ο Αμερικανός γκαρντ βοήθησε το Λαύριο να ανεβάσει την παραγωγικότητα και σταδιακά να «ροκανίσει» τη διαφορά! Με τον ρυθμό να ανεβαίνει η ομάδα της Αττικής έκλεισε το πρώτο μέρος στο -2 (38-40), κάτι που είχε να συμβεί από το αρχικό 0-2!

Όσοι περίμεναν ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο διαψεύστηκαν καθώς ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς! Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησαν με σερί 9-0 και στη μεγαλύτερη διάρκεια κράτησαν με άνεση μια διαφορά κοντρά στους 10 πόντους, για να επικρατήσουν τελικά με +13.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 38-40, 47-59, 64-77.

ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR: «Αδύνατο να καλύψουμε τη ζήτηση για εισιτήρια»
Ολυμπιακός – Άστον Βίλα: Οι ενδεκάδες του μεγάλου αγώνα
Εργκίν Αταμάν: «Ο μεγαλύτερος της Ευρώπης ο Παναθηναϊκός»!
NBA: MVP για τρίτη φορά ο Γιόκιτς - Η θέση του Γιάννη Αντετοκούνμπο