Τρελαίνει κόσμο το Λαύριο!

Με ρεκόρ παραγωγικότητας το Λαύριο πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη του στην Α1 Ανδρών και απολαμβάνει -προσωρινά- τη μοναξιά της δεύτερης θέσης.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 101-87 του Προμηθέα Πατρών, για την 12η αγωνιστική, αύξησε σε 9-3 το ρεκόρ του, ενώ υποχρέωσε τους Αχαιούς στην 5η ήττα τους.

Με πρωταγωνιστές τους Χολ και Τουντζιαράκη, ο Προμηθέας Πατρών έτρεξε από το εις βάρος του 11-10 στο 5΄ επιμέρους σκορ 7-15 και έκλεισε την πρώτη περίοδο σε θέση ισχύος (18-25). Με τον Μιλόσεβιτς να βρίσκει τους διαδρόμους οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 29-38 στο 15', απέναντι σε ένα Λαύριο που τα περίμενε όλα από τον Μουρ. Ωστόσο, ένα αμυντικό ξέσπασμα των παικτών του Λαυρίου έφερε την ανατροπή και οι γηπεδούχοι πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +5 (48-43).

Στην τρίτη περίοδο, το Λαύριο βασίστηκε στις επιθετικές εμπνεύσεις του Μέιερ, η άμυνα έδρασε όποτε χρειάστηκε και η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατάφερε να διατηρηθεί σε απόσταση ασφαλείας, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +13 (72-59). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν το ρεσιτάλ παραγωγικότητας και παρά τις προσπάθειες του Γκίκα σε εκτέλεση και δημιουργία (σ.σ. μείωσε σε 86-77 στο 36΄) δεν απειλήθηκαν μέχρι το τελικό 101-87.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 48-43, 72-59, 101-87

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 6, Κακλαμανάκης 10 , Μέιερ 9 (1), Γκρέι 14 (2), Ουίγκινς 16 (1), Λεγκίκας 7 (1), Κουζέλογλου, Νίξον 13 (3), Περράκης, Λαμπ 6, Μουρ 20 (2).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 14 (1), Γκίκας 15 (3), Φαγιέ 7, Χολ 21 (5), Ελις 2 , Τοντζιαράκης 6 , Σκούφης, Γερομιχαλός 4, Σαλούστρος, Καραΐσκος, Μάρι 8 (2), Μιλόσεβιτς 10.