Λυκογιάννης: «Βιαστήκαμε να το τελειώσουμε»

Την αισιοδοξία του πως ο Κολοσσός Ρόδου θα καταφέρει να εξασφαλίσει θέση στα πλέι οφ εξέφρασε ο Άρης Λυκογιάννης.

Οι νησιώτες πανηγύρισαν μεγάλη νίκη στο Βενετόκλειο επί του Άρη, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της BasketLeague, με τον προπονητή τους να τονίζει στη συνέντευξη Τύπου: «Ήταν δύσκολη εβδομάδα για εμάς, καθώς έπρεπε να προετοιμαστούμε για να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που παίζει άμυνα στο όριο του φάουλ και με τα κοντά σχήματά της πιέζει πολύ, ενώ από την άλλη στην επίθεση διαθέτει παίκτες με μεγάλη προσωπικότητα. Γενικά, είναι ομάδα του προπονητή. Στο αγωνιστικό κομμάτι, πιστεύω πως τα πήγαμε εξαιρετικά στην άμυνα, εξουδετερώνοντας σε μεγάλο βαθμό τα επιθετικά ατού του αντιπάλου. Πάνω στο Βεζένκοφ, εκτός από τα τελευταία τρία λεπτά της κανονικής διάρκειας και την παράταση, κάναμε εξαιρετική δουλειά. Το ματς πήγε έτσι, γιατί στο 49-41 ο Άρης γύρισε την άμυνά του σε ζώνη κι εμείς, από την πλευρά μας, βιαστήκαμε να το τελειώσουμε. Κάναμε βιαστικές επιλογές, ήμασταν άστοχοι κι έτσι χάσαμε το ρυθμό μας στην επίθεση. Όμως, η ομάδα αυτή έχει μάθει να παίζει μέχρι τη λήξη. Στην τελευταία φάση, στο τάιμ άουτ, ζητήσαμε ένα μεγάλο σουτ, το βάλαμε κι έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Συγχαρητήρια στα παιδιά για τη μεγάλη προσπάθειά τους και καλή συνέχεια στον κόουτς και τον Άρη. Αυτή τη στιγμή μπορούμε να κοιτάμε τα πλέι οφ. Πιστεύω πως θα καταφέρουμε και αυτό το στόχο».

Από την πλευρά των παικτών το λόγο πήρε ο Άγγελος Τσάμης, αναφέροντας: «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες, καθώς έγινε φανταστικό παιχνίδι. Εμείς κάναμε μεγάλη προσπάθεια για να φθάσουμε σε αυτή τη νίκη, ειδικά όταν ήμασταν πίσω με 70-65. Ήταν πολύ σημαντική νίκη, γιατί έτσι εξασφαλίσαμε την παραμονή. Πλέον, μπορούμε ύστερα από τρία χρόνια να μπούμε στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ελλάδας. Αυτό το θέλουμε πολύ και αυτοί που παίζουμε περισσότερα χρόνια στην ομάδα, αλλά και η διοίκηση και ο κόσμος».

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-0: Βήμα τίτλου με εμφάνιση... Πρωταθλήτριας για την «Ένωση»
Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη
ΔΕΑΒ: Μία αγωνιστική «κεκλεισμένων των θυρών» στην ΑΕΛ
Βόλεϊ Γυναικών: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε το 2-2