«Φτερούγισε» με Παπαντωνίου το Περιστέρι, 70-69 τον ΑΓΟΡ

Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων πήρε δύσκολη νίκη 3’’ πριν το τέλος με καλάθι του 23χρονου πλέι μέικερ, ρίχνοντας στο «καναβάτσο» τους Κρητικούς οι οποίοι είχαν επιστρέψει από το -8 στην τέταρτη περίοδο.

Η ομάδα του Τζίμη Κουστένη κατάφερε να πάρει την πέμπτη φετινή της νίκη, σε ένα ματς θρίλερ κόντρα στους παίκτες του Στέργιου Κουφού. Το Περιστέρι ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και στο τέλος της πρώτης περιόδου είχε προβάδισμα τριών πόντων, ωστόσο το Ρέθυμνο είχε λύσεις και πήγε ισόπαλο στα αποδυτήρια (34-34), με το δεύτερο ημίχρονο να προδιαγράφεται ούτως ή άλλως συναρπαστικό.

Το Περιστέρι ήταν ωστόσο αυτό που είχε «χτίσει» ξανά μια διαφορά, έστω και μικρή, δείχνοντας ικανό να τη διατηρήσει ως το φινάλε και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Εν τέλει, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν από το 56-48 στο τέλος της τρίτης περιόδου κι έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν με τον Λάτοβιτς να ισοφαρίζει σε 68-68 και να τον Παπαντωνίου να λέει… την τελευταία λέξη τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 19-16, 34-34, 56-48, 70-69

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 10 (1), Κομποδιέτας 10 (2), Θορν 14 (2), Κανονίδης 17, Ψαρόπουλος 3 (1), Μάντζαρης 8 (2), Χάινς 4, Πέτρουλας 4, Μελισσαράτος, Λάκκας, Ζούμπος

ΑΓΟΡ (Κουφός): Χορν 3 (1), Καλλινικίδης 1, Κόλιμον 2, Αγγελόπουλος 3 (1), Τσόχλας 5 (1), Ντούβνιακ 13, Κόμματος 12 (1), Κάρτερ 9 (2), Λάτοβιτς 21 (3), Πέτγουεϊ

Super League LIVE: Άρης – ΠΑΟΚ, ΑΕΚ – Λαμία, Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός | Κρίνεται ο πρωταθλητής!
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Με Γερεμέγεφ οι «πράσινοι», με Καρβάλιο οι Πειραιώτες - Οι δύο ενδεκάδες
AEK: Με βασικό τον Λιούμπισιτς στο τελευταίο ματς της σεζόν
Άρης - ΠΑΟΚ, Μάρτιν Μοντόγια: «Θέλουμε 100% τη νίκη, θα τους δυσκολέψουμε τη ζωή»