ΚΑΟΔ: Νίκησε ΠΑΟΚ και Παπαδόπουλο!

Αν και στο πρώτο ημίχρονο αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα, ο ΚΑΟΔ κατάφερε τελικά να επικρατήσει του ΠΑΟΚ με 89-78 και να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε ένα προβάδισμα με βραχεία κεφαλή στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου που άγγιξε και το +7, 18-25, με τρίποντο του Δέδα. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τον ΚΑΟΔ να σημειώνει 20 πόντους σ' αυτό το διάστημα με κορυφαίους τους Νόουλς και Πάλμερ (από 10 πόντους στο ημίχρονο) και τον ΠΑΟΚ να σημειώνει 21 πόντους. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να προηγηθεί με 41-46 στο πρώτο μισό του αγώνα με μεγάλο πρωταγωνιστή των φιλοξενούμενων τον Λάζαρο Παπαδόπουλο (24π. στο α΄ μέρος).

Οι Δραμινοί έδειξαν διαφορετικό πρόσωπο μετά την ανάπαυλα και ξεκινώντας με επιμέρους σκορ 8-1 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Πάλμερ προσπέρασαν, 49-47. Μετά από μάχη... σώμα με σώμα, ο ΠΑΟΚ ανέκτισε το προβάδισμα, 52-55. Απ' το 24ο λεπτό πάντως, όταν ο Νόουλς διαμόρφωσε το 56-55 υπέρ των γηπεδούχων, ο ΚΑΟΔ δεν ξαναείδε την πλάτη του «Δικέφαλου». Μετά το 67-60 στο 30΄, στο 35΄ το τρίποντο του Κακαρούδη έφερε τους Δραμινούς και στο +10, 74-64. Δεύτερο διαδοχικό δικό του τρίποντο διαμόρφωσε το 77-64, με τον ΠΑΟΚ ν' αδυνατεί ν' αντιδράσει και να γνωρίζει την ήττα με 11 πόντους διαφορά.

Διαιτητές: Τανατζής-Ψαριανός-Θεονάς.
Τα δεκάλεπτα: 21-25, 41-46, 67-60, 89-78.
ΚΑΟ Δράμας (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Νόουλς 16 (2), Καλαϊτζίδης 4, Ακεψιμαϊδης, Μπένας 10, Μισέλ 7, Κάρτερ 6, Κακαρούδης 19 (3), Ζάρας 4, Ιωάννου 7, Πάλμερ 16 (1).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 1, Κασελάκης 2, ΜακΓκραθ 10 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 6, Δέδας 10 (2), Μαργαρίτης, Παπαδόπουλος 31, Καλλές 5, Χαριτόπουλος 13.

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα