Επέστρεψε στις νίκες ο Άρης

Ο Άρης τα βρήκε σκούρα απέναντι στο μαχητικό ΚΑΟΔ, αλλά με πρωταγωνιστές τους Ταπούτο, Βεργίνη, Μαυραειδή, Μπόγρη και Κεϊρούς έφτασε στη νίκη με 77-70.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και με «όπλο» την εκπληκτική άμυνά τους αιφνιδίασαν τους Θεσσαλονικείς. Εγκλωβισμένοι οι παίκτες του Άρη, δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο ΚΑΟΔ και με μπροστάρη στο σκοράρισμα τον Έντιν Μπάβτσιτς προηγήθηκε με 9-2 στο 6’. Τρία λεπτά αργότερα οι Δραμινοί διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα σε 15-2, αλλά σιγά σιγά και με τον Ντέιβις να «ζεσταίνεται» το συγκρότημα του Βαγγέλη Αλεξανδρή άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά, κλείνοντάς την στο τρίποντο (16-19) στο 13’.

Ο Μπένας και ο Χαραλαμπίδης πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Μπάβτσιτς και με δικά τους καλάθια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν, παρά την πίεση, να διατηρήσουν την πρωτοπορία (27-30 στο 18’). Ήταν φανερό, πάντως, πως οι γηπεδούχοι είχαν βρει τα πατήματά τους στο παρκέ και με το Μαυραειδή να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα (9π.) άρχισαν να γίνονται απειλητικοί και μάλιστα ένα λεπτό πριν από το φινάλε του ημιχρόνου πήραν το προβάδισμα (31-30). Οι Δραμινοί είχαν υποστεί «μπλακ άουτ», κάτι που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο ο Άρης, που με σερί 10-0 πήγε στα αποδυτήρια έχοντας κεφάλι επτά πόντων (37-30).

Το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη, όμως, δεν ήταν όμως διατεθειμένο να παρατήσει το παιχνίδι και με τους Κακαρούδη, Αθηναίου να αναδεικνύονται σε παίκτες «κλειδιά» διεκδίκησε πόντο πόντο με τους Θεσσαλονικείς την κατάκτηση του ροζ φύλλου, στέλνοντας την αναμέτρηση στην… αφετηρία της στο 30’ (54-54). Μπροστά στα φάσμα της ήττας, οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να σοβαρευτούν και ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο πήραν διαφορά έξι πόντων (66-60), πέντε λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα, έχοντας πρωταγωνιστές τους Ταπούτο και Κεϊρούς.

Οι Δραμινοί είχαν ξεμείνει από λύσεις, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Άρης, για να μεγαλώσει την υπέρ του διαφορά στο σκορ (69-60), δείχνοντας την τάση να «καθαρίσει» τον αγώνα. Με το δίδυμο των Ζάρα, Μισέλ να αναλαμβάνει δράση, ο ΚΑΟΔ απέδειξε πως είναι πολύ σκληρός για να πεθάνει και μείωσε σε 69-66, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Άρης ανέβασε ξανά ταχύτητα και με τους Ταπούτο, Βεργίνη, Μπόγρη και Κεϊρούς να αναλαμβάνουν δράση στο σκοράρισμα προηγήθηκε με 75-69, διασφαλίζοντας τη νίκη.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Γκούμας, Σταματόπουλος.
Δεκάλεπτα: 12-19, 37-30, 54-54, 77-70.
Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 12 (1), Κεϊρούς 11 (1), Ταπούτος 12 (1), Τσαϊρέλης 4, Ντέιβις 11, Κρούσιτς 3, Μποχωρίδης, Μπόγρης 8, Μούλντροου 6 (1), Βεργίνης 10 (2), Δήμας, Βεζένκοφ.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 10 (1), Καρύδας 1, Χαραλαμπίδης 4, Αθηναίου 13 (3), Ιωακειμίδης, Μισέλ 11, Κιτσούλης, Τσέρανιτς, Ζάρας 6, Μπάβτσιτς 7, Κακαρούδης 12 (2), Μπένας 6.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (30/04) - Με Game 3 για Παναθηναϊκό AKTOR και Ολυμπιακό
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο Βελιγράδι για να πάρει και πάλι το πλεονέκτημα
NBA: Οι Σπερς και οι Πέισερς θα παίξουν δύο αγώνες στο Παρίσι το 2025
Champions League: Έτσι θα ήταν σήμερα το παζλ της σεζόν 2024/25