ΑΕΚ: Ξεκίνησε η... αναγέννηση του Ενομπακάρε (photos+videos)

Από τα πρώτα λεπτά συμμετοχής του στην ΑΕΚ ο Μπράιτ Ενομπακάρε έδειξε την αξία του.

Νέο ξεκίνημα στην καριέρα του έψαχνε ο Μπράιτ Ενομπακάρε, αποχωρώντας από τη Γουλβς και η ΑΕΚ του έδωσε την ευκαιρία. Ο 22χρονος εξτρέμ την άρπαξε από τα… μαλλιά και συνδύασε το ντεμπούτο του στους «κιτρινόμαυρους» με γκολ, στο παιχνίδι με τη Λαμία.

Ο Μπράιτ Ενομπακάρε αποτέλεσε την πρώτη χρονικά μεταγραφή της ΑΕΚ αυτό το καλοκαίρι. Ο Νιγηριανός άσος είχε την ευκαιρία να συμμετέχει στις προπονήσεις της Ένωσης κατά τη διάρκεια των πλέι οφ και να αφομοιώσει τη φιλοσοφία του Μάσιμο Καρέρα.

Κόντρα στη Λαμία, ο Ιταλός τεχνικός του έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστεί για λίγα λεπτά. Ο Ενομπακάρε κατάφερε να πετύχει γκολ, ακολουθώντας την ενέργεια του Αλμπάνη, γράφοντας το 3-0 για την ΑΕΚ.

Το τέρμα αυτό έχει ιδιαίτερη σημασία για τον νεαρό μεσοεπιθετικό, καθώς σηματοδοτεί με τον καλύτερο τρόπο το ξεκίνημα της καριέρας του. Η περασμένη σεζόν δεν ήταν καλή για τον Νιγηριανό, καθώς αγωνίστηκε ελάχιστα στη Γουίγκαν που είχε δοθεί δανεικός από τη Γουλβς, μετρώντας μόλις 3 συμμετοχές.

Είναι χαρακτηριστικό ότι από την προηγούμενη φορά που πανηγύρισε την επίτευξη ενός γκολ, έχουν περάσει 17 μήνες. Ήταν όταν αγωνιζόταν δανεικός στην Κόβεντρι, ομάδα της League One, και είχε σκοράρει κόντρα στη Μπράτφονρτ στις 19 Απριλίου 2019, στη νίκη της ομάδας με 2-0. Και τότε το γκολ το είχε πετύχει στο 88'.

Ο Μπράιτ Ενομπακάρε έδειξε στην 15λεπτη συμμετοχή του με την ΑΕΚ ότι διαθέτει ποιότητα και ότι έχει αίσθηση του χώρου και των φάσεων. Ο Καρέρα έμεινε ευχαριστημένος από την απόδοσή του, καθώς φάνηκε ότι έχει στη διάθεσή του έναν πολυθεσίτη επιθετικό, που μπορεί να προσαρμοστεί σε διάφορες θέσεις και σχηματισμούς.

Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ