Σαν Σήμερα: Όταν λύγιζε τη Μπαρτσελόνα (video)

Μια πολύτιμη νίκη πήρε σαν σήμερα το 2013 με 65-63 πήρε ο Παναθηναϊκός κόντρα στην  Μπαρτσελόνα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ στην προημιτελική φάση της Euroleague  το 2013.

Με ένα εκπληκτικό τρίποντο με… ταμπλό του Δημήτρη Διαμαντίδη ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός «σκότωσε» την Μπαρτσελόνα με 65-63 και έκανε το 2-1 στη μεταξύ τους σειρά. «Επτάψυχη» αποδείχθηκε η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, που βρέθηκε στο δεύτερο ημίχρονο να παλεύει με την άμυνα ζώνης της Μπαρτσελόνα, άντεξε ακόμα και όταν οι Ουάλας και Γιασικεβίτσιους με 2/2 τρίποντα διαμόρφωσαν το υπέρ τους 63-59, περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη, παγώνοντας το ΟΑΚΑ. Λάσμε, Διαμαντίδης (από τα 6.75) και ο απροπόνητος Γκιστ απάντησαν με σερί 6-0 και έστειλαν τους «πράσινους» στα ουράνια…

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 14 (2), Ματσιούλις 5 (1), Ούκιτς 6 (1), Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 12 (2), Γκιστ 9 (1), Μπανκς, Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης 4.