Οι μεγαλύτερες ανατροπές της Μπαρτσελόνα στο Champions League

Δείτε τις προηγούμενες φορές που οι «μπλαουγκράνα» προκρίθηκαν παρότι ήταν με την πλάτη στον τοίχο στο Champions League.

Η πρόκριση επί της Παρί Σεν Ζερμέν δεν έχει προηγούμενο. Να ανατρέψει κανείς το 4-0 του πρώτου αγώνα είναι μια αποστολή που μόνο ο Ethan Hunt από το Mission Impossible θα μπορούσε να καταφέρει. Ξέχωρα του χτεσινού κατορθώματος, η Μπαρτσελόνα έχει πετύχει κι άλλες (όχι ανάλογες, αλλά) επικές ανατροπές από τη δημιουργία του Champions League, και στο OnSports σας τις παρουσιάζουμε.

Ντιναμό Κιέβου (1993-94)

Ήταν η χρονιά που η Μπάρτσα έφτασε στον τελικό απέναντι στη Μίλαν. Η πορεία προς την Αθήνα ξεκίνησε ανώμαλα (τότε δεν υπήρχαν όμιλοι παρά μόνο νοκ άουτ) καθώς από την πρώτη κιόλας φάση η Ντιναμό Κιέβου φάνηκε να παίρνει προβάδισμα πρόκρισης.

Το παιχνίδι στην Ουκρανία λήγει 3-1 υπέρ των γηπεδούχων (Σαπένκο 5’, Λεονέκνο 45’, 56’- Κούμαν 28’) ωστόσο στον επαναληπτικό της Βαρκελώνης, η Μπαρτσελόνα ισοφαρίζει από νωρίς στο δεύτερο μέρος το σκορ του πρώτου αγώνα, και με γκολ του Κούμαν σφραγίζει την πρόκριση με 4-1 (Λάουντρουπ 9’, Μπακέρο 17’, 47’, Κούμαν 67’-Ρεμπρόφ 28’).

Τσέλσι (1999-2000)

Υπάρχουν πολλοί που δεν θυμούνται αυτή τη μονομαχία. Η αντιπαλότητα Τσέλσι και Μπαρτσελόνα ξεκινά από τις αρχές του 2000, τότε που ο Μουρίνιο ήταν ακόμα στην… Μπαρτσελόνα!

Το πρώτο ματς για τη φάση των «8» διεξήχθη στο Στάνφορντ Μπριτζ και ο Τζόλα και η παρέα του στήνουν… πάρτι γύρω από τα καρέ του Χεσπ. Με τρία γκολ μέχρι το 38’ (Τζόλα 30’, Φλο 34’, 38’) όλα δείχνουν ότι οι «μπλε» θα πάνε δυο βδομάδες αργότερα για τουρισμό στη Βαρκελώνη, ωστόσο ο Λουίς Φίγκο δίνει ελπίδα στην ομάδα του, με γκολ στο 64’.

Στον επαναληπτικό της Βαρκελώνης, η Τσέλσι παρασύρεται από τον ρυθμό της εξέδρας αλλά και της ομάδας του Φαν Χάαλ, η οποία παρά το γεγονός ότι έχει σκορ πρόκρισης μέχρι το 83’ (2-1), δέχεται γκολ από τον άλλοτε «ερυθρόλευκο» Ντάνι Γκαρσία και στην παράταση καταρρέει. Τελικό σκορ 5-1 (Ριβάλντο 24’, 99’, Φίγκο 45’, Ντάνι 83’, Κλάιφερτ 104’-Φλο 60’) και θρίαμβος για το καμάρι της Καταλονίας.

Άρσεναλ (2010-11)

Ένα ζευγάρι που έχουμε βαρεθεί να βλέπουμε τα τελευταία χρόνια στο Champions League. Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν εκείνη τη σεζόν στους «16» της διοργάνωσης, και η Άρσεναλ βλέπει τον Νταβίντ Βίγια να δίνει το προβάδισμα στην Μπάρτσα μέσα στην έδρα της. Στην επανάληψη όμως οι «κανονιέρηδες» παίζουν μπαλάρα, και με δύο γκολ σε 5 λεπτά (Φαν Πέρσι 78’, Αρσάβιν 83’) παίρνουν τη νίκη  και το ελαφρύ προβάδισμα ενόψει του επαληπτικού.

Στη ρεβάνς όμως η Μπαρτσελόνα παίρνει κεφάλι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ωστόσο στις αρχές του δευτέρου η Άρσεναλ ισοφαρίζει βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους. Οι «μπλαουγκράνα» τελικά θα πάρουν την πρόκριση με σκορ 3-1 (Μέσι 45’+3’, 71’, Τσάβι 69’- Μπουσκέτς αυτ.).

Μίλαν (2012-13)

Η τελευταία φορά μέχρι τη χτεσινή (8/3) που η Μπάρτσα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο Champions League. Στη φάση των «16» οι «ροσονέρι» είναι ανώτεροι στο Σαν Σίρο και παίρνουν σαφές προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού στο Καμπ Νόου με 2-0 (Μπόατεγκ 57’, Μουντάρι 81’).

Η Μπαρτσελόνα όμως δεν έχει διάθεση για να μπει σε μπελάδες. Ισοφαρίζει από το πρώτο μέρος το σκορ του προηγούμενου αγώνα, και το τελευταίο σφύριγμα τη βρίσκει νικήτρια με εμφατικό 4-0.