Στίβος: Χρυσό στο ύψος η Μάχουτσικ, εκτός τελικού ο Τραϊκοβιτς

Στίβος: Πρώτη η Ουκρανή Μάχουτσικ στο ύψος.

Η Γιαροσλάβα Μάχουτσικ, επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της, στο άλμα εις ύψος, καθώς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου, της Κωνσταντινούπολης.

Η πρωταθλήτρια από την Ουκρανία, υπερέβη με την πρώτη προσπάθεια όλα τα ύψη του τελικού (1.91μ, 1.94μ, 1.96μ και 1.98μ, ενώ άφησε το 1.86μ) και θ' ανεβεί στο πρώτο σκαλί του βάθρου. Αφού εξασφάλισε το χρυσό μετάλλιο, η πρωταθλήτρια Ευρώπης, ζήτησε να τοποθετηθεί ο πήχυς στα 2.03μ, αλλά έκανε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες.

Το αργυρό μετάλλιο, κατέκτησε η Ολλανδή, Μπριτ Βέερμαν με άλμα στα 1.96μ, αφού είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 1.98μ, ενώ το χάλκινο μετάλλιο, πήρε η -επίσης- Ουκρανή, Κατερίνα Τάμπασνικ με 1.94μ. και καλύτερα υπόλοιπα άλματα από τις Ατζελίνα Τόπιτς (Σερβία) και Γιούλια Λεβτσένκο (Ουκρανία).

Εκτός ο Τραϊκοβιτς

Ο Μίλαν Τραϊκοβιτς, δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 60 μέτρων με εμπόδια, του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου, που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Κύπριος πρωταθλητής, τερμάτισε έκτος στον δεύτερο ημιτελικό με επίδοση επτά δευτερόλεπτα και 73 εκατοστά, ενώ την πρόκριση για τον τελικό, πήραν οι εξής αθλητές (σ.σ. με την σειρά εκκίνησης):

Euroleague: Με Καλάθη 2-1 η Φενέρ - Έβγαλε «σκούπα» η Ρεάλ
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός, Ελ Αραμπί: «Εδώ με την αξία μας, γεμάτοι προσδοκίες»
Euroleague: Σφυρίζουν το Game 4 του Παναθηναϊκού AKTOR οι διαιτητές του Game 3 του Ολυμπιακού