Volley League γυναικών: Νίκες για ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός, ΑΕΚ και Ολυμπιακό  - Το πανόραμα
INTIME.GR

Volley League γυναικών: Νίκες για ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός, ΑΕΚ και Ολυμπιακό - Το πανόραμα

Μόνο για ένα σετ συνάντησε δυσκολίες ο ΠΑΟΚ που έκανε το 7χ7 κόντρα στον ουραγό Ζ.Α.Ο.Ν..

Στη μάχη των Ευρωπαίων ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 της Θέτιδας στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός στα δύο πρώτα σετ της αναμέτρησης καταφέρνοντας να δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην υποδοχή της Θέτιδας και τα κατέκτησε με σχετική ευκολία.

Στο πρώτο το 8-5 έγινε 11-5 και λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στο 17-8 και 20-9, ενώ στο δεύτερο η Θέτις ναι μεν άντεξε λίγο περισσότερο (5-5, 10-9, 13-9), ωστόσο το 14-12 έγινε 19-13 κι εκεί τελείωσε το σετ.

Στο τρίτο σετ ξεκίνησε βασική διαγώνια στη Θέτιδα η Λουκά με τις φιλοξενούμενες να παίρνουν το προβάδισμα στο σκορ (1-3, 3-6, 5-8) για να προσπεράσει ο ΠΑΟ πρώτη φορά στο 13-12 και εκεί να ανοίξει τη διαφορά φτάνοντας στο 19-15. Η Θέτις όμως με μπλοκ της Παπαγεωργίου και άουτ της Ανθούλη μείωσε στον πόντο (19-18). Δύο επιθέσεις της Μέντιτς έδωσαν ξανά αέρα τριών πόντων στον ΠΑΟ, με τη Σέρβα κεντρική να παίρνει και τους επόμενους πόντους (22-29, 23-20) με την Ανάε να διαμορφώνει το τελικό 25-21.

Με όπλο το μπλοκ και με κορυφαία την Κωνσταντίνα Βλαχάκη, η Α.Ε.Κ. δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στο Αιγάλεω, το οποίο και νίκησε με 3-0 σετ. Η Ένωση δεν αντιμετώπισε πρόβλημα στην αναμέτρηση, υπέπεσε σε 9 μόλις λάθη, με την Βλαχάκη να πραγματοποιεί τη καλύτερή της εμφάνιση με τη φανέλα της Α.Ε.Κ., σταματώντας στους 18 πόντους. Ο Τούρκος τεχνικός των «κιτρινόμαυρων» Ονούς Οτσάλ ξεκούρασε την Γκιζέλ Σίλβα και χρησιμοποίησε ως διαγώνια την Ροσίρ Καλντερόν.

Ο Ολυμπιακός καρδιοχτύπησε κόντρα στον Άρη αλλά πήρε το τρίποντο και έμεινε στο -3 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ. Οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα και πήραν εύκολα το πρώτο σετ, όμως ο Άρης (που είχε για πρώτη φορά στη σύνθεση του την Μοντάνο αντί της Στρούμιλο) μπήκε στο ματς μετά το 1-0. Στο β' σετ προηγήθηκε 1-5 με τον Ολυμπιακό να το γυρίζει σε 11-9, αλλά το 15-15 έγινε 16-21 με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει 22-22 ωστόσο δύο επιθέσεις της Τσούμπα έφεραν το τελικό 23-25.

Ο Άρης με το «καλημέρα» στο τρίτο σετ προηγήθηκε 2-7 και όταν ο Ολυμπιακός μείωσε σε 7-9 άνοιξε και πάλι τη διαφορά (7-12) για να φτάσουμε στο 10-16. Εκεί η Σάλας πήρε την αλλαγή, τα σερβίς της Κούμπουρα έφεραν το 13-16 και στο 13-17 νέο καλό σερί σερβίς της Σάλας διαμόρφωσαν το 17-17 για να προηγηθεί για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός στο 20-19 και να φτάσει στο 21-19 με άσσο της Χριστοδούλου. Ο Άρης δεν μπόρεσε να επιστρέψει και το σετ τελείωσε με άουτ επίθεση της Ρόμπινσον. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το ματς καθώς στο δ' σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε γρήγορα με 8-1 και δεν απειλήθηκε ποτέ.

Ο Δικέφαλος στα δύο πρώτα σετ απέκτησε γρήγορα μεγάλες διαφοράς (το 10-7 στο πρώτο έγινε 14-7 και το 9-6 στο δεύτερο έγινε 13-7) παρόλο που από το φινάλε του πρώτου σετ ο Φενόλιο είχε αποσύρει Βεργίδου, Κρολ.

Στο τρίτο, όπου έκανε την πρώτη της φετινή εμφάνιση η Κική Τερζόγλου, ο ΖΑΟΝ (που αγωνίστηκε με αμιγώς ελληνική σύνθεση) μπόρεσε να είναι πιο ανταγωνιστικός καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 17-17 και 19-19, ενώ μείωσε σε 22-21 (από 22-19) αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι παραπάνω.