Α1 Πόλο Ανδρών: Το 2Χ2 ο Απόλλων Σμύρνης, 11-8 τον ΠΑΟΚ
koe.org.gr

Ο Απόλλων Σμύρνης σημείωσε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Α1 Πόλο Ανδρών, επικρατώντας 11-8 του ΠΑΟΚ. Αποβλήθηκε ο Νίκος Δεληγιάννης.

Στο ντέρμπι που έγινε στο Σεράφειο, η ομάδα πόλο της «ελαφράς ταξιαρχίας» επιβλήθηκε 11-8 επί του ΠΑΟΚ DOMUS ERGO στην εξ' αναβολής αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του Β' Ομίλου της Α' φάσης, που εκκρεμούσε λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των δύο ομάδων.

Ο Απόλλων κατάφερε να ξεφύγει με τρία γκολ στο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο ένα στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου, αλλά με νέο ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο και με τον Γαλανόπουλο να πιάνει δύο πέναλτι, οι παίκτες του Νίκου Δεληγιάννη πήραν τη νίκη, με κορυφαίο σκόρερ τον Γαρδίκα (3 γκολ) και με τον Σολανάκη που εκτός από 2 τέρματα κέρδισε και πολλές αποβολές.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα:

«Αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο προπονητής του Απόλλωνα Σμύρνης Νίκος Δεληγιάννης για έντονη διαμαρτυρία στους διαιτητές, στο 4.29 πριν από τη λήξη της τέταρτης περιόδου και ο βοηθός προπονητή του ΠΑΟΚ Γιάννης Παπαγιαννάκης στο 6.04 της τέταρτης περιόδου».

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΠΑΟΚ 11-8

Οκτάλεπτα: 4-2, 3-2, 0-2, 4-2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 3, Μόκκας, Γωνιωτάκης 2, Δίπλαρος, Μπραϊμης, Χονδροκούκης, Βίσκοβιτς 1, Γαρδίκας 3, Τουρκομένης, Σολανάκης 2, Καβουσανός, Μυρίλος, Τσιαβαλιάρης.

ΠΑΟΚ DOMUS ERGO (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Καπράγκος, Παπαμανιωλουδάκης, Προσινικλής Ν., Καλαργυρός 2, Κεχαλάρης, Μιλάρντοβιτς 1, Τσολακούδης, Χαραλαμπόπουλος 3, Προσινικλής Π., Κούπμαν 1, Κουγιούνης, Αλειφτήρας, Λασκαρίδης, Καρατζάς 1.

Διαιτητές: Σταυρίδης, Πολυχρονόπουλος

Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας