Στίβος: Η Αρετή Φιλιππίδου 7η στη δισκοβολία στους Aγώνες Μεσογειακών Χωρών
ΣΕΓΑΣ

Η «ασημένια» πρωταθλήτρια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 του Κάλι, Αρετή Φιλιππίδου εκπροσώπησε τη χώρα μας στoυς Aγώνες Μεσογειακών Χωρών στην Πεσκάρα, όπου κατέλαβε την έβδομη θέση στη δισκοβολία.

Η νεαρή Ελληνίδα δισκοβόλος, με βολή στα 47,71 μέτρα κατέκτησε την 7η θέση στους Aγώνες Μεσογειακών Χωρών, που δεν ήταν μέσα στους πρωταρχικούς της στόχους, καθώς έχει ήδη τη σκέψη της στην προετοιμασία της νέας περιόδου. Η συγκεκριμένη διοργάνωση άλλωστε διεξάγεται σε χρονική περίοδο όπου οι περισσότεροι αθλητές και αθλήτριες έχουν ολοκληρώσει την ξεκούραση τους και ετοιμάζονται για την επόμενη χρονιά και δεν προσφέρεται για επίτευξη μεγάλων επιδόσεων.

Η «ασημένια» στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 του Κάλι, είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 45,18 μ., 45,15 μ., 47,71 μ., 44,66 μ. και 47,49 μέτρα.

Νικήτρια του αγώνα ήταν η Αμάντα Γκαντού- Ντουμπά με 55,09 μέτρα. Στους αγώνες έχουν δικαίωμα συμμετοχής αθλητές και αθλήτριες της κατηγορίας Κ23 και Κ20. Η δεύτερη ελληνική εκπροσώπηση στη διοργάνωση είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής Ανδρών Κ20, Γιάννης Κορακίδης, ο οποίος αγωνίζεται την Κυριακή (11/9, 18.00), στην δεύτερη και τελευταία ημέρα των αγώνων.

Άννα Κορακάκη: Εκτός τελικού στο αεροβόλο πιστόλι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής
Αντσελότι:« Αύριο ο Κουρτουά, με Μπάγερν θα παίξει ο Λούνιν»
Europa Conference League: O Ελ Κααμπί MVP των πρώτων ημιτελικών
EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες