Ευρωπαϊκό στίβου: Πρωταθλητής Ευρώπης στα 35χλμ βάδην ο Ισπανός, Λόπεθ - Εγκατέλειψε ο Παπαμιχαήλ
Intime.gr

Ο Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 35 χιλιόμετρα βάδην των ανδρών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου. - Σφίξιμο στον δικέφαλο για τον Αλέξανδρο Παπαμιχαήλ.

Ο Ισπανός βαδιστής με χρόνο 2 ώρες 26 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Μόναχο, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Γερμανό, Κρίστοφερ Λίνκε με χρόνο 2:29.30. Ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Ιταλός Ματέο Τζιουπίνι με 2 ώρες 30 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα.

Στον τελικό συμμετείχε και ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, ο οποίος δεν τερμάτισε, καθώς εγκατέλειψε λίγο πριν το 30ό χιλιόμετρο, εξαιτίας ενός τραυματισμού στον δικέφαλο.