Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18: «Χάλκινος» ο Γιώργος Παπαναστασίου στη σφυροβολία
ΣΕΓΑΣ

Ο Γιώργος Παπαναστασίου χάρισε στη χώρα μας το πρώτο της μετάλλιο στο 3ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 στην Ιερουσαλήμ, 2ο για την σφυροβολία και 10ο στην ιστορία της διοργάνωσης.

Ο νεαρός αθλητής της Εθνικής μας ομάδας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με βολή στα 77,37 μ. στην έκτη του βολή και ολοκλήρωσε απόλυτα επιτυχημένα την παρουσία του στη διοργάνωση. Ο Παπαναστασίου ξεκίνησε τον αγώνα του στα 70,97 μ., συνέχισε στα 74,21 μ. κι έπειτα στα 74,93 μ., σημείωσε 72,97 μ. στην τέταρτη, ήταν άκυρος στην πέμπτη.

Ο αθλητής από τις πρώτες του βολές βρέθηκε στις πρώτες θέσεις της κατάταξης και κατάφερε να μείνει εκεί μέχρι το φινάλε. Ο αθλητής του Γιώργου Κουκουβιτάκη κινήθηκε κοντά στο ατομικό του ρεκόρ, αφού ταξίδεψε στο Ισραήλ με 77,52 μέτρα.

Νικητής στο αγώνισμα ήταν ο Κύπριος Ιωσήφ Κεσίδης με 78,92 μ. και δεύτερος ο Αατού Κανγκασνιέμι (Φινλανδία) με 77,74 μέτρα. Ο αθλητής κατάκτησε το δεύτερο μετάλλιο του στη σεζόν, αφού ήταν ασημένιος στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα της Γαλλίας συνέχισε την πολύ καλή παράδοση της χώρας μας στο αγώνισμα κι έδειξε πως έχει μέλλον στο αγώνισμα.

Η χώρα μας έφτασε στα δέκα μετάλλια στην ιστορία της διοργάνωσης, ενώ αυτό είναι το δεύτερο στη σφυροβολία, αφού το 2018 η Σταυρούλα Κοσμίδου στο Γκιορ ήταν τρίτη.

Ρεάλ Μαδρίτης: Καταγγελία του Ρούντιγκερ μετά τη σύνδεσή του με την ISIS
Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»