Φίνα και Κουπάτα τα κορίτσια του Παναθηναϊκού - Νίκησαν με 3-1 σετ τον Ολυμπιακό μέσα στο Ρέντη!

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ελλάδας ξανά μετά από 11 χρόνια και μάλιστα κάνοντας «μπρέικ» μέσα στο Ρέντη, επικρατώντας με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στον 5ο τελικό της Volley League Γυναικών. Νταμπλ για τα... φίνα κορίτσια του Μπράνκο Γκάιτς.

Ηχηρή είναι η επιστροφή του τμήματος βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού στους τίτλους, καθώς οι «πράσινες» μετά το Κύπελλο κατέκτησαν και το 25ο Πρωτάθλημα της ιστορίας τους και μάλιστα μέσα στην έδρα του «αιώνιου» αντιπάλου τους.

Η ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς ήθελε ένα «μπρέικ» για να στεφθεί Πρωταθλήτρια Ελλάδας και το έκανε στον 5ο και τελευταίο τελικό της Volley League Γυναικών. Οι δύο ομάδες είχαν διατηρήσει αλώβητες τις έδρες τους με τη σειρά να είναι στο 2-2 και έτσι σήμερα ήταν η... ώρα της Στέψης.

Παρότι οι «ερυθρόλευκες» του Κάρλο Παρίζι κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-23, οι «πράσινες» μετά από υπερπροσπάθεια κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 28-26, και ισοφάρισαν σε 1-1 για να πάρουν τελικά τη νίκη, πανηγυρίζοντας ξέφρενα το πρωτάθλημα, βάζοντας έναν ονειρεμένο επίλογο στη χρονιά!

Με την Αθηνά Παπαφωτίου, η οποία ήταν η μοναδική από τον Παναθηναϊκό που βρισκόταν στην ομάδα στο τελευταίο της πρωτάθλημα πριν 11 χρόνια, να «μοιράζει» εξαιρετικά το παιχνίδι του «τριφυλλιού», βάζοντας στο παιχνίδι όλες τις συμπαίκτριές της η ομάδα παρατάχθηκε αποφασισμένη για τη νίκη-τίτλου μέσα στο κλειστό του Ρέντη.

Οι Τζένιφερ Κρος και Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου κέρδιζαν τις «μάχες» πάνω στο φιλέ. Η Μανωλίνα Κωνσταντίνου ως βασική διαγώνια ήταν καταλυτική και σε αυτό το ματς, ενώ απίστευτη «ζημιά» τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά έκαναν οι Εύα Χαντάβα (19 πόντους) με την Μάρετ Γκρόθουες (23 πόντους) που έπαιξαν παθιασμένες για τη νίκη. Κατάθεση ψυχής στο τάραφλεξ του Ρέντη έκανε η Πέννυ Ρόγκα που «σκούπισε» την πίσω ζώνη, δίνοντας ευκαιρίες για αντεπίθεση στην ομάδα της, με τις Μαργαρίτα Στεπανένκο, Ναταλία Μεταξά να μπαίνουν να δίνουν τις απαιτούμενες «ανάσες» στις συμπαίκτριές τους και λύσεις στα χέρια του Μπράνκο Γκάιτς.

Η ροή του αγώνα, κομβικό το δεύτερο σετ

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχες δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να κυνηγά από νωρίς το σκορ (4-1) και τον Μπράνκο Γκάιτς να αλλάξει γρήγορα διαγώνια (Στεπανένκο αντί Κωνσταντίνου). Οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στο 10-9, μετά από άουτ της Χίπε, αλλά γρήγορα η διαφορά «άνοιξε» και πάλι για να φτάσει στη μέγιστη τιμή της στο 22-17. Εκεί τα σερβίς της Χαντάβα έφεραν τον Παναθηναϊκό 22-21, όμως η Βίλμα Σάλας τελείωσε δύο μεγάλες επιθέσεις (23-21, 24-22) και η Σάσκια Χίπε διαμόρφωσε το τελικό 25-23 για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα και στο 2ο σετ καθώς το 7-7 έγινε 10-7 για να φτάσουν ξανά οι ερυθρόλευκες στο +3 στο 16-13, αλλά εκεί τα σερβίς της Κρός έφεραν ένα σερί 0-6 για τις πράσινες που προηγήθηκαν με 16-19. Μετά το τάιμ άουτ του Παρίζι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τα λάθη των φιλοξενούμενων για να φτάσουν στο 23-23 όπου κορυφώθηκε το δράμα.

Το σετ μπολ του Παναθηναϊκού έγινε μετά από άουτ της Άγκοστ στο 23-24 που μετατράπηκε σε σετ μπολ για τον Ολυμπιακό μέσω video challenge (μέσα η μπάλα, 24-23) με την Σάσκια Χίπε να στέλνει άουτ την κόντρα μπάλα, ενώ στο 26-25 η Γερμανίδα διαγώνια είδε την Χατζηευστρατιάδη να την «κόβει» στο μπλοκ. Αμέσως μετά η Παπαφωτίου πήρε άσσο στην Άγκοστ και με νέο μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου στην Σάλας το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 1-1.

Ο τελικός ήρθε και πάλι στην ισορροπία με τις πράσινες να έχουν την ψυχολογία με το μέρος τους και να αποκτούν γρήγορα ένα σημαντικό προβάδισμα (6-8 μπλοκ Χατζηευστρατιάδου σε Άγκοστ), ενώ το 8-9 έγινε 13 (με άσο της Ελληνίδας κεντρικής και λάθη του Ολυμπιακού). Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 12-14, για να δεχθεί αμέσως νέο σερί για το 12-17, καταφέρνοντας να πλησιάσει στο 18-20 (άουτ Χαντάβα)και με κόντρα επίθεση της Σάλας έφερε τη διαφορά στον πόντο (21-22). Αυτός όμως ήταν κι ο τελευταίος πόντος που πήρε με την Κρος να παίρνει την αλλαγή, την Σάλας να καρφώνει άουτ και την Χαντάβα να κλείνει το σετ.

Οι «πράσινες» πλέον απείχαν ένα σετ από την κατάκτηση του τίτλου με τον Ολυμπιακού με τον Κάρλο Παρίζι στο δ' σετ να ξεκινά με βασική την Γεννιτσαρίδη αντί της Άγκοστ και στο 3-4 να περνά την Ξανθοπούλου, αλλά ο ΠΑΟ ξέφυγε με 3-8 (άσος Χαντάβα). Δύο μπλοκ της Γεννιτσαρίδη και ένας άσος της Γιώτα έριξαν τη διαφορά στον πόντο (11-12) με τον ΠΑΟ να ξεφεύγει 11-14 και να συντηρεί αυτή τη διαφορά των τριών πόντων φτάνοντας στο 16-21 με άσο της Χατζηευστρατιάδου. Ο Ολυμπιακός έκανε μια τελευταία προσπάθεια μειώνοντας σε 20-22 και στο 21-23 έχασε διπλή κόντρα για να φέρει η Γκρόθουες το πρώτο ματς μπολ. Η Χίπε έσβησε το πρώτο, αλλά η Γκρόθουες και πάλι τελείωσε το ματς και χάρισε τον τίτλο στον Παναθηναϊκό.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσους, 63 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 26-28, 21-25, 22-25) σε 126'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (4/9 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Άγκοστ 9 (8/26 επ., 1 άσος, 35% υπ. - 15% άριστες), Σάλας 20 (19/44 επ., 1 άσος, 68% υπ. - 39% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Χίπε 19 (18/47 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμη (λ, 50% υπ. - 29% άριστες), Γεννιτσαρίδη 7 (5/17 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 μπλοκ), Ξανθοπούλου 1 (1/1 επ.), Τοτσίδου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μπράνκο Γκάιτς): Κωνσταντίνου 14 (13/38 επ., 1 μπλοκ), Κρος 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ), Γκρόθουες 23 (21/37 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 40% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσος), Χαντάβα 19 (11/46 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ, 35% υπ. - 18% άριστες), Μεταξά 5 (5/7 επ.) / Ρόγκα (λ, 30% υπ. - 21% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 7 (1/4 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Στεπανένκο 3 (2/8 επ., 1 άσος).

Basketball Champions League: Στο Βελιγράδι για το... όνειρο το Περιστέρι – Το πρόγραμμα του Final 4